3 osoby zginęły, a 2 zostały ranne w 9 wypadkach, do jakich w tym roku doszło na przejazdach kolejowo – drogowych w województwie świętokrzyskim. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe chcąc ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń, nie tylko modernizuje przejazdy, poprawiając ich bezpieczeństwo, ale także szkoli instruktorów i wykładowców ośrodków nauki kierowców. Dzisiaj specjalistyczne seminarium w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd Szlaban na ryzyko” odbyło się w Kielcach. Karol Jakubowski ze spółki PKP PLK mówi, że przeszkoleni przez kolejarzy instruktorzy nauki jazdy mają przekazać zdobytą wiedzę osobom, które wkrótce zostaną kierowcami.
Robert Nyga z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach mówi, że statystyki nie oddają w pełni zagrożenia bezpieczeństwa stwarzanego przez kierowców przejeżdżających przez tory. Policjant podkreśla, że zmotoryzowani nie zawsze zatrzymują się przed przejazdem kolejowo-drogowym. Robert Nyga dodaje, że za zlekceważenie znajdującego się przed nim znaku „stop” kierowcy grozi mandat w wysokości 200 zł i 2 pkt. karne. Natomiast za wjazd na przejazd po rozpoczęciu zamykania zapór lub ich omijanie taryfikator przewiduje 300 zł i 4 pkt. W województwie świętokrzyskim są 342 przejazdy i bezpieczne przejścia dla pieszych.
Jak informowaliśmy, spółka PKP PLK zmodernizuje wkrótce trzy przejazdy kolejowo-drogowe w naszym regionie. W Połańcu, gdzie tory przecinają trasę krajową nr 79, zamontowane zostaną rogatki oraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. W okolicach Rytwian i Dłużycy zostaną natomiast zainstalowane sygnalizacje świetlne i dźwiękowe. Obecnie na tych przejazdach kierowców o pociągach ostrzegają jedynie znaki.