Dodatkowe zajęcia w szkołach zarówno dydaktyczne jak i edukacyjno- terapeutyczne będą możliwe dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie dla szkół ponadpodstawowych.
Jak mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego – unijne pieniądze pomogą rozwijać umiejętności i zdolności uczniów, które przydadzą im się nie tylko w szkole, ale również w życiu dorosłym.
– Dofinansowanie w konkursie otrzymało 30 wniosków z 67 poddanych ocenie merytorycznej. W sumie kwota dofinansowania to ponad 14 milionów złotych. Posłużą one rozwojowi kompetencji cyfrowych, społeczno-emocjonalnych oraz kompetencjom niezbędnym na rynku pracy – tłumaczy Aleksandra Marcinkowska.
Jak podkreśla dyrektor departamentu, dzięki dofinansowaniu z RPO szkoły mogą rozwijać bardzo różne umiejętności swoich uczniów. Pieniądze mogą też służyć poprawie doradztwa zawodowego. Wśród dofinansowanych placówek jest m.in. III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Szkoła otrzyma ponad 900 tysięcy złotych na projekt doskonalący pracę zespołową i kreatywne myślenie uczniów.
Prawie 1 milion 200 tysięcy złotych dostała gmina Mniów na projekt: Lepszy start gimnazjalistów. Jak tłumaczy Mariusz Adamczyk, wójt Mniowa – projekt poświęcony jest uczniom mniej zdolnym, o słabszej średniej, którzy będą mogli brać udział w zajęciach dodatkowych. Z unijnym dofinansowaniem i wkładem własnym gmina wyda na ten cel ponad 1 milion 400 tysięcy złotych.
– Będą to zajęcia dla gimnazjum w Mniowie oraz gimnazjum w Grzymałkowie. Objętych nimi będzie 133 uczniów. Młodzi ludzie będą dodatkowo uczyli się języka polskiego, języka angielskiego, chemii, fizyki, przedmiotów przyrodniczych. Odbywać się będą również zajęcia sportowe. Wszystko po to, żeby pomóc im dostać się do dobrej szkoły ponadgimnazjalnej, dzięki czemu będą mieli większą szansę na dobre studia – tłumaczy Mariusz Adamczyk.
Projekt opracowany w Mniowie jest kilkuletni. Zakończy się w 2018 roku.