W tym miesiącu władze Szydłowa rozpoczną procedury przetargowe, związane z zabezpieczeniem i renowacją zabytków, Koszt przedsięwzięcia – to 9 milionów złotych. Dzięki prawie 8-milionowej unijnej dotacji i promesie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyremontowane zostaną: XIV-wieczny zamek królewski, XVI-wieczna synagoga i Skarbczyk, brama zamkowa z XVII wieku oraz ruiny kościoła i szpitala św. Ducha.
Prace rozpoczną się prawdopodobnie w 2018 roku od zabezpieczenia jednej z czterech najstarszych synagog w Polsce. W dobrym stanie jest tylko tzw. babiniec, natomiast główna część synagogi zachowana w niemal niezmienionym kształcie od XVI wieku, z roku na rok niszczeje – mówi wójt Szydłowa Jan Klamczyński. Ściany są mocno zawilgocone, a dach w fatalnym stanie. Obiekt ma zostać odgrzybiony, odwodniony, wykonana zostanie elewacja i stolarka okienna. Wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie, które mają odsłonić w świątyni cenne polichromie. Poza tym, zagospodarowany zostanie plac za synagogą, gdzie wyraźniej zostanie pokazany przebieg dawnych murów obronnych. W planach jest też umieszczenie tam postumentów ok. 50 wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy tworzyli historię Polski.
W planach jest też zadaszenie zamku królewskiego oraz ruin kościoła i szpitala św. Ducha. Zamek ma być dostosowany do użytkowania od maja do października. Odbywałyby się tam m.in. warsztaty i pokazy tańców dworskich, zajęcia bractwa rycerskiego i koncerty. Z kolei w ruinach kościoła i szpitala mogłaby powstać izba przybliżająca dawne szpitalnictwo, ze średniowiecznymi przyrządami lekarskimi. Historyk, prof. Adam Massalski mówi, że wszystkie zabytki Szydłowa są cenne i zasługują na to, by o nie właściwie zadbać. Podkreśla, że nie bez kozery Szydłów określa się mianem „polskiego Carcassonne”. W znacznej mierze zachowane są m.in. autentyczne, średniowieczne mury obronne Szydłowa. Wszystkie zachowane tu zabytki powodują, że Szydłów jest ważnym miejscem na mapie Polski, ale i Europy.
Szydłów otrzymał dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego po odwołaniu. O wybraniu właśnie tej inwestycji z listy rezerwowej zdecydował dobry, kompleksowy projekt – mówi członek zarządu województwa Piotr Żołądek. W konkursie doceniono, że inwestycja obejmie aż 5 ważnych obiektów i przyczyni się do znacznego wzrostu atrakcyjności Szydłowa dla turystów.
Zakończenie prac związanych z zabezpieczaniem szydłowieckich zabytków jest planowane na lipiec 2019 roku. Wtedy przypada 960. rocznica nadania Szydłowowi praw miejskich. Miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym, w 1869 roku. W Szydłowie zawiązał się komitet honorowy obchodów jubileuszu, złożony m.in. z samorządowców, historyków i polityków, którzy wspierają odzyskanie praw miejskich przez tę miejscowość.