Wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi została otwarta w gmachu Senatu RP. Ekspozycję przygotowali pracownicy oddziału Muzeum Narodowego w Oblęgorku. Powstała z okazji zakończenia Roku Sienkiewiczowskiego i setnej rocznicy śmierci polskiego noblisty.
Na 10 planszach przedstawione zostały informacje o życiu i twórczości pisarza z uwzględnieniem mało znanych ciekawostek. Są tam także zdjęcia eksponatów z Oblęgorka, fotografie Henryka Sienkiewicza oraz unikatowe zdjęcia pogrzebowe.
Uzupełnieniem ekspozycji są kopie obrazów Piotr Stachiewicza, ulubionego ilustratora polskiego noblisty – wyjaśnia Łukasz Wojtczak z muzeum w Oblęgorku. Obrazy przedstawiają najbardziej znanych bohaterów Trylogii: Helenę, Bohuna, Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego, Zagłobę i Kniahini Kurcewiczową. Łukasz Wojtczak dodaje, że podobno na podstawie tych obrazów twórcy adaptacji filmowej Ogniem i mieczem z 1999 roku dobierali aktorów.
Senator Krzysztof Słoń w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że ekspozycja spodobała się politykom. – Jestem dumny z tego, że ta wystawa zagościła w Senacie. Cieszę się, że w ten sposób postać Henryka Sienkiewicza, jego związki z ziemią świętokrzyską, kielecką są w ten sposób doceniane. Odczuwam swego rodzaju patriotyzm lokalny, mogąc zbierać pochlebne opinie i patrząc, z jakim zainteresowaniem wystawa jest odbierana – dodał senator Krzysztof Słoń.
Dodatkowo, w ramach wystawy w Senacie prezentowanych jest kilka oryginalnych obrazów Piotra Stachiewicza z kolekcji, którą Muzeum Narodowe w Kielcach pozyskało dwa lata temu. To dzieła przedstawiające najbardziej znane sceny z powieści Quo vadis. Obrazy na początku XX wieku zostały wywiezione do Stanów Zjednoczonych, gdzie były kilkukrotnie prezentowane na różnych wystawach, po raz ostatni w 1953 r. w Detroit, po czym zaginęły. Zostały odnalezione kilka lat temu i udało się je sprowadzić do Polski. Są przechowywane w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Wystawa w Senacie będzie eksponowana do 23 listopada.