Kolejne familijne warsztaty edukacyjne dla dzieci zorganizowało Muzeum Narodowe w Kielcach. Tym razem uczestnicy zajęć, badając różne obiekty, mogli przekonać się o różnorodności ich powierzchni. Dowiedzieli się, głównie poprzez dotyk, czym różnią się od siebie faktury gładkie, śliskie, chropowate, czy puchate.
Jak informuje Izabela Tokar z muzeum, ideą tych zajęć było, by dzieci przekonały się, że świat można także poznawać, nie używając w tym celu wzroku. – Jutro przypada Międzynarodowy Dzień Niewidomych, dlatego chcieliśmy dzieciom uzmysłowić, że sztukę odbierać można nie tylko poprzez oglądanie, ale także innymi zmysłami – dodaje Izabela Tokar.
Zadaniem dzieci było wykonanie matrycy z różnych materiałów: bibuły, liści i kawałków papieru. Następnie matrycę przyklejano na dyktę, pokrywano kartką papieru i pocierano do czasu, aż powstał obraz.
W warsztatach udział wzięły m.in. dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Alternatywa” w Kielcach. Wśród nich był 9- letni Bartosz. Jak mówił – wykonanie pracy nie było trudne, teraz zabierze ją ze sobą do domu i pokaże rodzicom.
Kolejne warsztaty familijne w Pałacu Biskupów Krakowskich odbędą się za tydzień.