Dwie wystawy można oglądać do końca listopada w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”, przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. Pierwsza z nich poświęcona jest wyborom i referendom w PRL. Ekspozycja próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy były to rzeczywiste wybory, czy farsa – podkreśla Edyta Krężołek z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Wyniki sfałszowanego referendum z czerwca 1946 r. przesądziły o likwidacji senatu. Z kolei wybory do sejmu, ze stycznia 1947 r., były jeszcze starciem Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Partii Socjalistycznej z opozycją utożsamianą z Polskim Stronnictwem Ludowym. Kolejne z 1952 r. potwierdzały już tylko hegemonię Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Po dojściu do władzy Władysława Gomułki w październiku 1956 r., wybory przybrały formę plebiscytu popularności władz. W 1957 r. potwierdziły, że społeczeństwo zaakceptowało taką formę legitymizacji władzy, choć równocześnie nie aprobowało w całości sposobu ich przeprowadzania. Dla odmiany, głosowanie z 4 czerwca 1989 r., to wynik kontraktu zawartego między umiarkowaną częścią obozu solidarnościowego a władzami, otwierające nowy etap polskiego parlamentaryzmu.
Druga z wystaw prezentuje sylwetkę Adama Bienia, wielkiego Polaka i patrioty. Był on prawnikiem, politykiem, pisarzem i ludowcem. Michał Zawisza z kieleckiej delegatury IPN przypomina, że w czasie II wojny światowej, Bień uczestniczył w ludowej konspiracji, od 1943 r. był pierwszym zastępcą Delegata Rządu na Kraj, a od 1944 r. ministrem – członkiem Krajowej Rady Ministrów. Był też jednym z szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego sądzonych w moskiewskim procesie w czerwcu 1945 roku. Został skazany na pięć lat więzienia.
Wystawy można oglądać w godzinach otwarcia placówki, czyli od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 17.