Fotografie kolejnych 10 osób, które w latach 1939-1956 przebywały w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach pojawią się na tzw. Murze Pamięci. Na murze dawnego więzienia, w formie porcelanowych tabliczek upamiętniane są osoby, które tam zginęły lub po przesłuchaniach zostały wysłane na śmierć np. w obozach koncentracyjnych.
Do tej pory umieszczono tam ponad 120 zdjęć polskich bohaterów. Kolejne, dzięki poszukiwaniom pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz współpracy z rodzinami byłych więźniów zostaną przymocowane w przyszłym tygodniu, przed 11 listopada.
Jedną z upamiętnionych osób będzie Józef Jóźwik, który przez prawie całą wojnę prowadził tajny magazyn trotylu w kieleckich zakładach Społem. Trotyl służył organizacjom konspiracyjnym – mówi dyrektor OMPiO Marek Maciągowski. Józef Jóźwik został aresztowany po zamachu na Franza Wittka. Jedną z osób, które pomagały wówczas partyzantom była córka Józefa Jóźwika.
Szukając osób związanych z zamachem, Niemcy trafili do domu państwa Jóźwików i zabrali jej ojca, jako zakładnika. Zginął w czasie próby ucieczki podczas transportu więźniów do innego obozu. Zdjęcie i życiorys przekazał do OMPiO jego syn Tadeusz Jóźwik.
Kolejnym upamiętnionym będzie Jan Cudek, zawodnik Wisły Kraków. Od 1926 roku służył w Kielcach w II Pułku Artylerii Lekkiej Legionów – mówi Marek Maciągowski. W Kielcach udzielał się też sportowo, organizując mecze i integrując piłkarzy. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli. Po ucieczce z obozu jeńców wojennych wrócił do Kielc i działał w Armii Krajowej. W 1942 roku został zatrzymany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zmarł.
Przedstawienie każdej z tych historii sprawia, że ofiary wojny przestają być anonimowe. Marek Maciągowski podkreśla, że to przemawia do młodych ludzi, którzy odwiedzają OMPiO i sprawia, że rodziny mają gdzie przyjść i złożyć kwiaty.
W czasie II wojny światowej gestapo przetrzymywało w więzieniu przy ul. Zamkowej w Kielcach kilkanaście tysięcy osób. Dokładnie nie wiadomo, ile z nich zginęło. Każdy, kto posiada zdjęcia i informacje o którymś z więźniów, może je przekazywać do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.