W regionie trwają przygotowania do obchodów 11 listopada, czyli Święta Niepodległości. Przedstawiamy programy uroczystości, jakie dotychczas zaplanowano w województwie świętokrzyskim.
Kielce
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości tradycyjnie odbędą się 11 listopada w Kielcach. Organizuje je Wojewoda Świętokrzyski. Oprócz oficjalnych uroczystości, zaplanowano też festyn rodzinny. Rano, wojewoda Agata Wojtyszek złoży kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie, w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Będzie jej przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Po nabożeństwie poczty sztandarowe z asystą honorową i uczestnikami obchodów święta 11 listopada przejdą na Plac Wolności.
Na razie nie wiadomo, czy w Kielcach zostaną zorganizowane marsze niepodległościowe. Do Urzędu Miasta nie wpłynęły jak dotąd informacje o ich przeprowadzeniu, ale organizatorzy mają czas na ich złożenie do 5 listopada.
Obchodom święta niepodległości będą towarzyszyć koncerty i impreza dla biegaczy. 6 listopada w Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpi Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
10 Listopada ukaże się specjalne wydanie Kuriera Kieleckiego, dodatku do Echa Dnia, a 11 listopada o godzinie 16, na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się listopadowe Pieśniobranie. Ostatnią imprezą będzie 10-kilometrowy Bieg Niepodległości. Do wzięcia udziału w zawodach zgłosiło się 900 osób.
Busko-Zdrój
Buskie obchody Święta Niepodległości rozpocznie 10 listopada X Wieczór z Pieśnią i Poezją Patriotyczną w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Główne uroczystości 11 listopada rozpoczną się natomiast o godz. 9:30 mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Po niej nastąpi przemarsz ulicami Buska na plac przy Galerii Zielona, gdzie zostaną złożone kwiaty na płycie upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego, a także przed pomnikami Męczeństwa i Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Z kolei na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki zaplanowano wystąpienia okolicznościowe przedstawicieli samorządu. Główne uroczystości zakończy o godz. 15:00 Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu Salonowej Orkiestry Zdrojowej, który odbędzie się w buskim Centrum Kultury.
W buskim Centrum Kultury zaplanowano także dwa wydarzenia kulturalne związane ze Świętem Niepodległości, które odbędą się w późniejszym terminie. 18 i 19 listopada organizatorzy zapraszają o godz. 11:00 na Przegląd Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej, natomiast 18 listopada o godz. 17:00 rozpocznie się XXXI Przegląd Plastyki „Ponidzie 2016”. W Busku-Zdroju w ramach imprez towarzyszących obchodom 11 listopada zaplanowano również kilka imprez sportowych, m.in. 12 listopada odbędzie się II Buski Maraton Pływacki, a także IV Turniej Piłki Nożnej Szkół Gimnazjalnych o Puchar Burmistrza i II Turniej Tenisowy Dzieci i Młodzieży.
Pińczów
Obchody Święta Niepodległości w Pińczowie rozpocznie o godz. 9:00 uroczysta sesja rady powiatu i rady miejskiej w tamtejszym centrum kultury. W jej trakcie zaplanowano wystąpienia okolicznościowe i część artystyczną w wykonaniu młodzieży pińczowskiego liceum. Po niej uczestnicy udadzą się na mszę świętą do kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty. O godzinie 11:00 nastąpi przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych i mieszkańców pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie zostaną złożone kwiaty.
Kazimierza Wielka
Uroczystości 11 listopada rozpoczną się w Kazimierzy Wielkiej od mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego. Po niej uczniowie kazimierskich szkół zaprezentują kilka pieśni patriotycznych. Następnie uczestnicy uroczystości wyruszą złożyć kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i przed tablicą pamiątkową poświęconą św. Janowi Pawłowi II.
Jędrzejów
Jędrzejowskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.45 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Świętej Trójcy. O godz. 10.45 nastąpi przemarsz przed pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Na 11.00 zaplanowano złożenie wiązanek kwiatów i wystąpienie starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka. W południe w Parku 700-lecia odbędzie się pokaz sprzętu służb mundurowych i ratowniczych, a uczestnicy spotkania częstowani będą wojskową grochówką.
Sędziszów
W Sędziszowie uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Św. Brata Alberta. Po niej nastąpi przemarsz orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców Sędziszowa pod Samorządowe Centrum Kultury, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny Światowej. Tam złożone zostaną wiązanki kwiatów i nastąpią okolicznościowe przemówienia. Później w Samorządowym Centrum Kultury występować będą dzieci i młodzież z Gimnazjum z Boleścic.
Około godz. 11.30 rozpocznie się natomiast Pierwszy Sędziszowski Bieg Niepodległości. Przygotowano go dla trzech grup wiekowych (szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych).
Małogoszcz
W Małogoszczu w przeddzień święta – 10 listopada o godz. 17.00 w Domu Kultury Marek Jończyk z IPN wygłosi wykład pod hasłem „ Działania Niepodległościowe Polaków”. Odbędzie się wówczas także występ małogoskiej orkiestry dętej i starachowickiego zespołu estradowego „Wiarusy”. 11 listopada o godz. 11.30 na małogoskim rynku przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki spotkają się poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy Małogoszcza. O godz. 12.00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wcześniej, o godz. 11.30 rozpocznie się również 3. Małogoska Gra Terenowa Dla Zmotoryzowanych. Jej celem jest odkrywanie śladów historii i walorów przyrodniczych ziemi małogoskiej.
Wodzisław
Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu rozpocznie o godz. 11.15 zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych przy remizie OSP w Wodzisławiu i przemarsz do kościoła Św. Marcina. Tam o godz. 11. 30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. O godz. 12.30 odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych w asyście Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej, władz samorządowych i uczestników uroczystości na Plac Wolności oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Od 13 trwać będzie część artystyczna z występami dzieci Samorządowej Szkoły Podstawowej w Lubczy zaprezentowana w strażnicy OSP w Wodzisławiu.
Sandomierz
W Sandomierzu uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się o 10.30 mszą w Bazylice Katedralnej. Po niej nastąpi przemarsz przed pomnik na cmentarzu katedralnym.
Ostrowiec Świętokrzyski
Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak co roku, będą organizowane przez władze gminy i powiatu. Z tej okazji zaplanowano nie tylko oficjalną część uroczystości, ale również wiele atrakcji. Część powiatowa:
Ponadto, w ramach obchodów święta organizowanych przez gminę, odbędzie się coroczny Ostrowiecki Bieg Niepodległości na dystansie 10km, do którego zgłosiło się już ponad 200 dorosłych. Ostrowieckie Biegi Niepodległości to jednak nie tylko bieg główny, ale również wiele konkurencji towarzyszących, skierowanych do dzieci i młodzieży, do których zgłosiło się już prawie 1300 dzieci.