Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs dla instytucji, które chcą organizować zajęcia dla studentów seniorów. To pierwszy taki projekt w historii. Maksymalna kwota dofinansowania, wynosi 300 tysięcy złotych. Pieniądze będą przeznaczone zarówno do uczelni wyższych, jak i organizacji pozarządowych.
Michał Wypij- doradca wicepremiera Jarosława Gowina informuje, że warunkiem jest, aby przygotowały propozycje zajęć, z których bezpłatnie będą korzystać słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku. Moduły mogą być poświęcone bardzo różnej tematyce.
– Na przykład prawo dla seniora, zdrowie dla seniora, ale też kwestie historyczne, związane z kulturą, albo np. bezpieczeństwem. Wymagamy od wnioskodawcy przedstawienia listów intencyjnych od władz uniwersytetów trzeciego wieku, które udowodnią, że to nie jest wydmuszka, tylko konkretny projekt, który powinien zostać dofinansowany – mówi Michał Wypij.
Takich dokumentów musi być przynajmniej 5, co oznacza, że wnioskodawca współpracuje z kilkoma uniwersytetami trzeciego wieku. Jak tłumaczy Michał Wypij, resortowi zależy na tym, żeby z opłacanych przez rząd zajęć korzystali również studenci seniorzy z mniejszych miejscowości.
Z ministerialnego projektu cieszy się Teresa Gremba, wiceprezes Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Takie wsparcie jest potrzebne. Ruch uniwersytetów trzeciego wieku jest bardzo dobrze oceniany przez społeczeństwo i coraz więcej osób korzysta z tej propozycji. Przekrój zajęć jest bardzo różny, są zarówno wykłady i seminaria poświęcone historii sztuki czy filozofii, ale także zajęcia typu sportowego, na przykład gimnastyka – informuje Teresa Gremba.
Z zajęć w świętokrzyskim uniwersytecie, w ubiegłym roku korzystało ponad 620 studentów, a zainteresowanie nie maleje. Co więcej, zapotrzebowanie na uniwersytety trzeciego wieku będzie się zwiększać, bowiem z danych demograficznych wynika, że już w 2020 roku co czwarty Polak będzie miał ponad 60 lat.