Na kieleckich cmentarzach trwa kwesta na ratowanie zabytkowych pomników. Wolontariuszy z oznakowanymi puszkami można spotkać w około 20 miejscach na cmentarzach: starym, nowym, partyzanckim, wojskowym, prawosławnym oraz na Piaskach, Białogonie i w Cedzynie. Prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego Stanisław Szrek przyznaje, że w tym roku wolontariuszy jest mniej.
Chętni nadal mogą włączyć się w akcję. Wystarczy zgłosić się do sztabu, który znajduje się w siedzibie Liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – zachęca Stanisław Szrek. Wolontariusz otrzymuje upoważnienie, identyfikator, puszkę i naklejki. Jego zadaniem jest zachęcanie przechodniów przez 1,5 godziny do przekazywania datków na konserwację zabytkowych nagrobków. Takie wsparcie będzie potrzebne zawsze, bo pomniki są wystawione na działanie zjawisk atmosferycznych i co roku znajduje się kilkanaście nagrobków, które trzeba wyremontować.
Wśród kwestujących jest m.in. pan Sławomir, który zachęca do przekazywania datków na zabytkowe pomniki razem ze swoim synem. Jako wolontariusz i kielczanin znający historię kieleckich cmentarzy stara się też opowiadać osobom wrzucającym pieniądze do puszek o ważnych mogiłach, które znajdują się na danym cmentarzu i wymagają opieki. Według niego, jest to dodatkowa, ważna lekcja historii.
W akcję angażują się też dziennikarze Radia Kielce. Wśród nich jest m.in. Robert Szumielewicz, który kwestuje od ponad 10 lat. Przyznaje, że co roku odczuwa wewnętrzną potrzebę, by zaangażować się w tę pomoc. Postać przez 1,5 godziny z puszką, zachęcając ludzi do wrzucenia datków na ratowanie zaniedbanych nagrobków to żaden wyczyn – dodaje. Wolontariuszy nie zraża wietrzna pogoda. Zdarzały się też deszczowe lata – wspomina Robert Szumielewicz.
Kwestują także przedstawiciele kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Naczelnik Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że na kieleckich cmentarzach spoczywa wielu patriotów, którym należy się pamięć. Dodaje, że chce wspierać szczytną ideę kwestowania na ratowanie tych pomników.
Kielczanie chętnie wrzucają pieniądze do puszek kwestujących. Podkreślają, że widzą efekty poprzednich kwest w postaci wyremontowanych nekropolii. Poza tym, to ważny cel, bo wiąże się z pamięcią o przodkach i naszą historią.
Kwesta trwa do środy włącznie, od 9.00 do 18.00. Przez ostatnie 24 lata zebrano ponad milion złotych na renowację zabytkowych nekropolii, dzięki czemu przeprowadzono remont ponad 350 grobów.