Politycy podzieleni w opiniach dotyczących 12 miesięcy rządów Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego PiS powiedział w Studiu Politycznym Radia Kielce, że ostatni rok funkcjonowania gabinetu Beaty Szydło przyniósł wiele istotnych i dobrych zmian dla kraju, m.in. poprawiła się polityka prorodzinna, przykładem są tu rządowe programy wsparcia, 500 Plus, Mieszkanie Plus, czy program skierowany do seniorów. Zdaniem posła Lipca, uszczelniony został system podatkowy, lepsza jest także ściągalność VAT-u. „Nasza polityka jest bardziej przejrzysta i transparentna. W jeden rok zrobiliśmy więcej niż ostatnie lata rządów PO i PSL”- powiedział Krzysztof Lipiec.
Ze zdaniem posła Lipca nie zgodził się Lucjan Pietrzczyk, wiceprzewodniczący świętokrzyskiej PO. Jak podkreślił, efektem rządów Prawa i Sprawiedliwości jest podział Polaków na lepszych i gorszych. Brakuje dialogu społecznego, nie ma współpracy, szczuje się tylko jednych przeciw drugim- mówił polityk PO. Jak powiedział, zamiast wykonać potężny krok do przodu, cofamy się, jeśli chodzi o zmiany oświatowe. Odnosząc się do rządowych programów wsparcia, stwierdził, że to tylko składanie obietnic bez pokrycia. Pomoc powinna być skierowana na każde dziecko z uwzględnieniem progów dochodowych – zaznaczył. Jak dodał, uciekają nam inwestorzy, mamy też duże zadłużenie.
Słów krytyki dla ostatnich 12 miesięcy rządów PiS-u nie szczędził także Michał Skotnicki z PSL. Jako przykład podał trudną sytuację polskich rolników i nierealizowanie ich postulatów, nadal nierozwiązane są problemy ze sprzedażą ziemi. Zwrócił też uwagę na zagrożenia dla polskich rolników wynikające z umowy CETA. Grzegorz Gajewski z Kukiz’15 – powiedział, że z jednej strony należy docenić działania prospołeczne PiS, ale z drugiej strony po raz kolejny został podwyższony podatek VAT.
Rafał Kasprzyk z Nowoczesnej Ryszarda Petru – stwierdził, że w ciągu ostatniego roku doszło do totalnego zawłaszczenia państwa, Polska na arenie międzynarodowej traci swój autorytet. Jego zdaniem, chaos, który szykuje się w edukacji, z powodu nieprzygotowanej reformy pociągnie za sobą bardzo duże koszty.
Posłuchaj audycji: