Na kieleckich cmentarzach trwa czterodniowa kwesta. Od jej początku, czyli od 24 lat, cel zbiórki pieniędzy jest niezmienny. Za datki wrzucone do puszek przeprowadzona zostanie renowacja zabytkowych, cennych nagrobków. Jak podkreśla przewodniczący Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego Stanisław Szrek, kwesta nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc wolontariuszy oraz osób, które wrzucają datki do puszek.
W tym roku kwesta odbędzie się na kilku kieleckich cmentarzach, dodaje Stanisław Szrek. Wolontariuszy spotkać będzie można na cmentarzu Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym oraz na Piaskach, Białogonie oraz jeżeli znajdą się chętni do kwestowania, także na cmentarzu w Cedzynie.
Przez minione 24 lata, dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest, udało się odrestaurować ponad 350 zabytkowych pomników. Odrestaurowano m.in. grobowiec rodziny Porębskich, pomnik pięciu powstańców styczniowych, prawdopodobny grób polskich żołnierzy Napoleona z 1809 roku oraz dwa groby rodziców prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego.
Kwesta potrwa do środy, 2 listopada. Rozpoczynać się będzie o 9.00 i trwać do 16.30.
W Cedzynie zbiórka pieniędzy na hospicjum
Z kolei na cmentarzu w podkieleckiej Cedzynie kwesta, organizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej trwać będzie dwa dni. Jak co roku, zebrane datki przeznaczone zostaną na działalność stacjonarnego hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty na osiedlu Czarnów w Kielcach. W tym roku kwesta przeprowadzona zostanie w niedzielę (30 października) oraz 1 listopada – informuje dyrektor kieleckiej Caritas, ksiądz Stanisław Słowik.
Wymiar kwesty jest wyjątkowy. Jak mówi ksiądz Słowik, najbliższe dni skłaniają do zadumy, zastanowienia się nad przemijaniem i śmiercią. A hospicjum to takie miejsce, gdzie te tematy poruszane są codziennie.
W tym roku na cmentarzu w podkieleckiej Cedzynie kwestować będą uczniowie z kilku kieleckich szkół. Każdy z nich wyposażony będzie w identyfikator z logo Caritas Diecezji Kieleckiej oraz puszkę z napisem „Pola Nadziei”. Zebrane przez wolontariuszy datki przeznaczone zostaną na zakup karetki do obsługi hospicjum – wyjaśnia ksiądz Stanisław Słowik.
Ambulans służył będzie m.in. do przewozu pacjentów na badania do szpitali.
Kwesta na cmentarzu w podkieleckiej Cedzynie na rzecz stacjonarnego hospicjum rozpoczynać się będzie o 9.00 i trwać do 17.00.
W Sandomierzu kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków
Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków trwa również w Sandomierzu. Po raz 24 organizuje ją Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Z puszkami stoją m.in. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami.
Jak powiedział prezes komitetu Janusz Sobolewski – dzięki ubiegłorocznej kweście oraz dotacji z urzędu miejskiego na cmentarzu katedralnym odnowiono trzy dziewiętnastowieczne nagrobki. Oprócz tego dzięki dofinansowaniu od wojewódzkiego konserwatora zabytków wykonano renowację zabytkowej figury papieża św. Aleksandra stojącej na Placu św. Wojciecha.
Tegoroczna kwesta potrwa pięć dni. W sumie weźmie w niej udział ok. 250 osób. Cmentarz katedralny w Sandomierzu był założony w 1792 roku. Jest tam około 300 zabytkowych pomników, z których ponad sto zostało w ostatnich latach odrestaurowanych.