Jakie są nowe metody leczenia łuszczycy i jaki wpływ na samopoczucie chorego ma aktywność ruchowa? – na te i inne pytania mogli poznać odpowiedź uczestnicy konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Jak powiedziała Radiu Kielce Paulina Czechowska, sekretarz Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę, wiele osób wciąż uważa, że łuszczyca jest chorobą zakaźną.
„Jest to choroba o podłożu genetycznym, którą nie można się zarazić przez kontakt z drugą osobą. Ona jest widoczna na stawach, albo na skórze. Nie należy się bać chorych na łuszczycę i ich dyskryminować” – zaznaczyła Paulina Czechowska.
Jednym z uczestników konferencji był Dariusz Szczepanek. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że warto organizować konferencje prozdrowotne. „Jest to kontakt z ludźmi, którzy również chorują na łuszczycę.
Prezentowane nam są różne sposoby leczenia. Przede wszystkich na spotkaniach otrzymujemy wsparcie. Niestety w społeczeństwie nie ma świadomości choroby. Wiadomo, że jeśli zmiany są widoczne, to ludzie traktują nas jako osoby stwarzające zagrożenie i zarażenie” – powiedział Dariusz Szczepanek.
Łuszczyca rzadko objawia się w wieku niemowlęcym. Pierwsze ślady na skórze zazwyczaj pojawiają się w okresie dojrzewania – twierdzi wiceprezes stowarzyszenia Krzysztof Stefańczyk. „Najczęściej pierwsze objawy łuszczycy pojawiają się w wieku 18-20 lat. Jest to o tyle uciążliwa choroba, że pojawia się w okresie, kiedy młodzież chce jak najatrakcyjniej wyglądać. Drugi okres ujawnienia się choroby jest po 40 roku życia” – dodał.
Najczęstszym pierwszym objawem łuszczycy skórnej jest występowanie czerwonych plam. Kiedy choroba jest zaawansowana plamy pokrywają się charakterystyczną łuską, która się obsypuje. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach przypadającego dziś Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę.