Ambasador Wenezueli, Luis Gómez Urdaneta spotkał się ze studentami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wspólnie z Izabelą Stachowicz, doktorantką Instytutu Badań Naukowych w Wenezueli przygotowali wykład dla żaków z Kielc. Dotyczył bioróżnorodności tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Luis Gómez Urdaneta podkreślał, że kiedyś badaczy polskich i wenezuelskich łączyły bliskie kontakty naukowe. – Te relacje naukowe istnieją od pięćdziesięciu lat, teraz trzeba byłoby je wskrzesić. W latach 70. była organizowana ekspedycja biologów z Polskiej Akademii Nauk, którzy w Wenezueli zbierali materiały. One znajdują się teraz w muzeum w moim kraju - mówił ambasador.
Profesor Grażyna Świderska-Kołacz, dyrektor Instytutu Biologii nie ukrywała, że wykład był ciekawy. Zarówno dla studentów, jak i pracowników naukowych.
– Studenci mogą poznawać rejony, które nie są dla nich zbyt znane. Uczelnia cały czas się rozwija, wielu pracowników naukowych zajmuje się bioróżnorodnością, a temat wykładu dotyczył właśnie tego, więc na pewno jakieś nowe informacje uzyskaliśmy – twierdziła profesor Grażyna Świderska-Kołacz.
Luis Gómez Urdaneta przyjechał do Kielc na zaproszenie władz województwa. Z marszałkiem Adamem Jarubasem rozmawiał o współpracy w dziedzinie kultury. To była już kolejna wizyta ambasadora Wenezueli w Kielcach. W maju ubiegłego roku dyplomata otworzył wystawę „Wenezuela migawki przyrodnicze” w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. W przyszłości w Kielcach ma zostać udostępniona kolejna wystawa poświęcona przyrodzie tego państwa.