W województwie świętokrzyskim maleje liczba dawców organów i pobrań narządów. W tym roku od 9 dawców pobrano 22 organy, a w 2014 roku od blisko 20 dawców pobrano 28 narządów. Najczęściej pobierane są nerki, serca oraz wątroby.
Jak informuje koordynator transplantacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach Wiesława Saladra, pomimo że w każdym szpitalu są osoby odpowiedzialne za przeszczepy które rozmawiają z rodzinami zmarłych to jednak są to rozmowy bardzo trudne i nie zawsze przynoszące efekty.
Jeżeli zmarły nie wyraził sprzeciwu, polskie prawo, pozwala na pobranie organów nawet bez zgody rodziny. Jednak lekarze szanując ich uczucia, pytają o akceptacje.
Takie dylematy mogą rozwiązać tzw. oświadczenie woli, czyli pisemna zgoda na wykorzystanie organów po śmierci.
Dziś w Kielcach, uczniowie z Gimnazjum nr 9 zachęcali mieszkańców do wypełnienia i noszenia w portfelu oświadczeń woli. Jak mówi jedna z uczestniczek akcji, Paulina Lotko, warto uświadamiać społeczeństwu, że po śmierci, nasze organy nie są już nam potrzebne, a mogą uratować zdrowie innej osoby.
W ramach kampanii „Zgoda na życie” w maju tego roku na Rynku w Kielcach stanęła nietypowa instalacja. Na drewnianej ławce można było posłuchać historii osób po przeszczepie, które żyją dzięki innym. Akcję zachęcającą do podpisywania oświadczeń woli organizowała także nasza Rozgłośnia wspierana przez Biskupa Kieleckiego.
Więcej o przeszczepach jutro w Rozmowie Dnia o 8.30.