W Polsce po raz pierwszy obchodzimy Dzień Praw Rodziny. Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to forma upamiętnienia Karty Praw Rodziny, którą Stolica Apostolska z inicjatywy papieża Jana Pawła II ogłosiła 22 października 1983 roku.
Uchwała odnosi się do ogłoszonych wówczas treści, podkreślając m. in. tradycyjne ujęcie rodziny – mówi jeden z wnioskodawców dokumentu, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. – Rodzina to ojciec, który jest mężczyzną, matka, która jest kobietą oraz dzieci. Tylko w takich warunkach dzieci mogą się kształtować na dorosłych obywateli i taką rodzinę będzie wspierać władza publiczna – dodał poseł.
22 października ma być okazją do przypominania zapisów Karty Praw Rodziny oraz nauczania Jana Pawła II związanego z życiem rodzinnym. Z tej inicjatywy jest zadowolony prezes Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie w Kielcach ks. Andrzej Drapała. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Kielce, przyjęta uchwała oznacza, że Sejm chce wspierać rodziny, które dziś przeżywają wiele kryzysów. Obserwując własne środowisko sąsiedzkie, zawodowe i rodzinne można dostrzec głęboki kryzys rodziny m. in. na płaszczyźnie społecznej i duchowej. Ks. Andrzej Drapała dodaje, że z pracy Stowarzyszenia i jego posługi duszpasterskiej wynika, że rodziny potrzebują rzetelnie przygotowanej edukacji, dotyczącej np. przemocy i alkoholizmu. Rodziny dostrzegają też problem braku czasu dla bliskich, co wpływa na wzajemne oddalanie się od siebie.
Poseł Krzysztof Lipiec dodaje, że rząd angażuje się w zabezpieczanie podstawowych praw rodziny, do których należy np. zapewnienie odpowiednich warunków bytowych. To ważne, by w Polsce zmniejszać skalę ubóstwa. Istotnym zadaniem jest też zabezpieczenie mieszkań dla rodzin, w czym ma pomóc rządowy program Mieszkanie Plus. Odpowiedzią na prawo do pracy i godziwej płacy są z kolei zapisy wprowadzające od przyszłego roku płacę minimalną na poziomie 2 tysięcy złotych i zwiększenie stawki godzinowej do 13 złotych.
Dzień Praw Rodziny ustanowiony przez Sejm, powinien być okazją do uświadomienia sobie, jak ważna jest rodzina w całym życiu społecznym. Stanowi bowiem fundament dla Państwa i Kościoła – uważa biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Hierarcha zwrócił jednocześnie uwagę na liczne zagrożenia, jakie dotykają współczesne rodziny. Na pierwszym miejscu wymienił emigrację zarobkową. Rodzice skupiają się na pracy, natomiast dzieci zostają pod opieką osób trzecich. Także aktualne uwarunkowania cywilizacyjne nie sprzyjają spajaniu rodziny, ponieważ często obowiązki zawodowe zajmują rodzicom większość dnia. Istotne jest według biskupa, aby z jednej strony wskazywać na te zagrożenia i je ograniczać, a z drugiej ukazywać piękno rodziny, ponieważ często młodzi ludzie stronią od jej zakładania.
Dzień Praw Rodziny może być okazją do organizowania np. konferencji, sympozjów, pikników i spotkań rodzinnych. W ich trakcie małżeństwa, którym udało się np. przezwyciężyć kryzys dawałyby świadectwo poprzez zaprezentowanie swojej historii innym, co działałoby jak lekarstwo na różne trudności w rodzinach – podkreśla biskup.
Na 2017 rok w budżecie państwa zarezerwowano 40 miliardów złotych na politykę prorodzinną, w tym ponad 20 miliardów na realizację programu „Rodzina 500 +”.