Zabytki z gminy Szydłów zostaną wyremontowane za prawie 10 milionów złotych. Prace obejmą XIV-wieczny zamek królewski, XVI-wieczną synagogę i Skarbczyk, bramę zamkową z XVII wieku oraz ruiny kościoła i szpitala św. Ducha. Decyzję o przyznaniu prawie 8 milionów złotych unijnej dotacji na prace w Szydłowie podjął zarząd województwa świętokrzyskiego.
Ponad 800 tys. złotych przekazało też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkrótce rozpoczną się prace projektowe, a konserwacja i modernizacja obiektów jest planowana na 2018 rok. Najpilniejszy jest remont synagogi, w której obecnie znajduje się Gminne Centrum Kultury informuje wójt Szydłowa Jan Klamczyński. Obiekt jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnie generalnego remontu. Aktualnie istnieją obawy, że intensywne opady spowodują np. zawalenie dachu. Jest to jedna z 4 najstarszych synagog w Polsce. Poza tym, bryła budynku pozostała praktycznie w niezmienionym stanie. W planach jest też zagospodarowanie zieleni wokół obiektu, odbudowa murów i ustawienie urządzeń rekreacyjnych.
Następnie realizowane będą prace na zamku królewskim, które wymagają jeszcze wielu uzgodnień z konserwatorami sztuki i naukowcami. W planach jest zadaszenie obiektu i przystosowanie do użytkowania od maja do października zapowiada Jan Kalmczyński. W sezonie odbywałyby się tam tańce dworskie, zajęcia szkółki rycerskiej i koncerty. Zamek stałby się bardziej atrakcyjny dla szkolnych wycieczek. Dodatkową atrakcją ma być odtworzenie systemu grzewczego hypocaustum. Zamek w Szydłowie był jednym z 3 miejsc w Polsce, gdzie stosowano ten starożytny system, polegający na podgrzewaniu obiektów gorącym powietrzem, przepływającym przez ziemne komory.
Ostatnim etapem prac w Szydłowie będzie zabezpieczenie ruin kościoła i szpitala św. Ducha z przełomu XVI i XVII wieku. Miałaby tam powstać wystawa związana ze szpitalnictwem i medycyną sprzed 600 lat. Władze Szydłowa mają nadzieję, że prace uda się zakończyć przed 690- tą rocznicą nadania praw miejskich, która przypada w lipcu 2019 roku. Dzięki dobrze zachowanemu średniowiecznemu systemowi obronnemu, Szydłów nosi miano „polskiego Carcassonne”.