Ponad 300 zabytkowych nagrobków zostało odrestaurowanych dzięki staraniom Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Organizacja od 24 lat prowadzi kwestę na kieleckich nekropoliach. Datki przeznacza na konserwację lub odbudowę cennych zabytków. W większości są to pomniki wykonane z rodzimych marmurów, wapieni i piaskowców, charakterystycznych dla naszego regionu, ale także z żeliwa, które jest wyjątkowo podatne na wpływ warunków atmosferycznych – przypomniał na naszej antenie prezes stowarzyszenia Stanisław Szrek.
Zaapelował jednocześnie do kielczan, by włączyli się do kwesty. Potrzebni są wolontariusze. Chętni mogą zgłaszać się do siedziby organizacji w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.
Nekropolie, to muzea pod gołym niebem. Szczególnie cmentarz stary jest pełen cennych obiektów, świadków historii Kielc. Większość z nich pochodzi z XIX wieku – powiedział Stanisław Szrek. Renowacji poddawane są nie tylko pomniki polskie, ale także rosyjskie, znajdujące się na cmentarzu prawosławnym.
Stanisław Szrek poinformował, że każdego roku swoje serca otwiera 20 tysięcy osób, które wrzucają datki do puszek kwestarzy – tak wynika z liczby rozdanych naklejek z logo kwesty. Zwykle wolontariuszom udaje się uzbierać około 60 tysięcy złotych.
Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego chce otworzyć stronę internetową, na której publikowana będzie historia organizacji, oraz sylwetki wolontariuszy i donatorów.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: