50 tysięcy ton odpadów produkują w ciągu roku Kielczanie. Około 20 procent z nich pochodzi ze zbiórki selektywnej. W porównaniu do ubiegłego roku liczba odpadów pochodzących z segregacji wzrosła o kilka procent. Jacek Pacan dyrektor firmy Eneris zajmującej się odbiorem odpadów w Kielcach – tłumaczy, że wzrost chociaż nie jest duży, to świadczy o zwiększającej się świadomości mieszkańców o potrzebie segregacji śmieci.
Zdaniem prezesa, segregacja jest jednym z najlepszych sposobów gospodarowania odpadami. Dodatkowo wpływa ona na bardziej efektywny recykling. Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają drugie życie w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody oraz energię.
O to, aby segregacja odpadów była bardziej efektywna dbają również spółdzielnie mieszkaniowe. Jak powiedziała Barabara Pawełek specjalista do spraw eksploatacji z Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, co jakiś czas do zarządu spółdzielni docierają informacje o niewłaściwym segregowaniu śmieci.
Aby zapobiegać takim sytuacjom, kilka razy w roku powtarzana jest kampania informacyjna „Akcja Segregacja”, poprzez którą zarządcy chcą przypomnieć mieszkańcom o konieczności recyklingu. Jak mówi, jeśli firma odbierająca śmieci stwierdzi, iż odpady notorycznie są wyrzucane do niewłaściwych pojemników, może zgłosić taką uwagę do miasta, które ma prawo nałożyć na spółdzielnie wyższe opłaty za ich odbiór.
Zdaniem Barbary Pawełek, ważne jest nie tylko to, aby wrzucać odpowiednie śmieci do właściwych pojemników, ale także to, aby np. przed wrzuceniem do pojemnika zgniatać butelki, przez co wyrabiamy sobie nawyk porządku, oszczędności i gospodarności. W Kielcach koszt odbioru odpadów segregowanych to 9 złotych 50 groszy natomiast mieszanych 12 złotych.