Przedstawiciele uzdrowisk z Węgier, Słowacji i Polski rozmawiają w Busku-Zdroju o możliwościach przygotowania wspólnej oferty dla kuracjuszy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Z dotychczasowych analiz wynika, że ciekawa oferta uzdrowiskowa w Europie środkowo-wschodniej mogłaby zainteresować wielu kuracjuszy z tych państw. Pod uwagę brane jest utworzenie pakietu na 7-10 dni, który wyróżniałby się na światowym rynku usług prozdrowotnych.
Ekspert Laszlo Puczko przyznaje, że wspólna propozycja pomoże zaistnieć na międzynarodowym rynku, ale wymaga dokładnej analizy. W praktyce oznacza to zdefiniowanie oferty każdego z państw oraz znalezienie pomysłu na takie hasło reklamowe które wywoływało jakiekolwiek skojarzenia wśród Amerykanów. Na razie nasze uzdrowiska nie są tam rozpoznawalne.
Kamil Wojciechowski z Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa&Wellness uważa, że międzynarodowa współpraca może być bardzo korzystna dla świętokrzyskich uzdrowisk. Dodaje, że placówki każdego z państw grupy charakteryzują się innym potencjałem. W Busku-Zdroju są to wody siarczkowe. Według niego to duży atut miasta i warto promować się wśród kuracjuszy spoza Europy. Przyznaje, że na początku nie był przekonany, że Ameryka Północna jest właściwym kierunkiem oferty uzdrowisk. Jednak okazuje się, że do Polski przyjeżdża coraz więcej kuracjuszy z tych państw, których przekonują usługi medyczne na wysokim poziomie.
Na współpracę bardzo liczą Węgrzy, których liczna reprezentacja przyjechała do Busku-Zdroju. Tamtejsze uzdrowiska słyną m.in. z wód termalnych. Peter Kraft ze stowarzyszenia promującego turystykę uzdrowiskową i medyczną w tym kraju przyznaje, ze od wielu lat chciał zainicjować współpracę z państwami Wyszehradu. Według niego, zachodni kuracjusz chętniej niż do konkretnego kraju, wybiera wyjazd do danego regionu np. Europy Środkowo-Wschodniej. Węgrzy współpracują już na linii: Budapszet, Bratysława i Wiedeń. Ale marzeniem Petera Krafta jest poszerzenie tej grupy o kolejne państwa mające podobne możliwości w zakresie turystyki medycznej i prozdrowotnej.
Spotkanie z przedstawicielami uzdrowisk państw grupy Wyszehradzkiej organizuje urząd marszałkowski województwa świętokrzyskiego, za pieniądze z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Do końca tego roku województwo świętokrzyskie zamierza też wnioskować o tzw. duży Grant Wyszehradzki o wartości kilkuset tysięcy złotych. Pieniądze umożliwią opracowanie i wypromowanie wspólnej oferty dla zachodnich kuracjuszy. Na razie trudno określić, kiedy mogłaby powstać wspólna oferta uzdrowisk.