W bazylice kolegiackiej w Wiślicy – dziś wyjątkowy koncert pieśni liturgicznych z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego. Jest to średniowieczny manuskrypt, który staraniem Jana Długosza został w 1460 roku ofiarowany Kapitule Wiślickiej. Wcześniej był przechowywany w Katedrze Wawelskiej.
Ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz kolegiaty mówi, że w trakcie koncertu zaprezentowanych zostanie dwanaście chorałów gregoriańskich, a także jeden utwór organowy. – Jest to muzyka liturgiczna, która tutaj przez wiele lat rozbrzmiewała, więc chcielibyśmy, żeby również dziś zabrzmiała tak jak dawniej, czyli bez użycia żadnego nagłośnienia. Chcemy wykorzystać naturalną akustykę tego miejsca - tłumaczy ksiądz Wiesław Stępień.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć między innymi Hymn Te Deum, Ave Regina, Hymn Introitus czy Ortus de Polonia, które wykonają wrocławscy kameraliści z zespołu Stoltzer Ensemble. O historii Graduału i zawartych w nim modlitwach i śpiewach liturgicznych opowie wrocławski kantor Robert Pożarski.
Ks. Wiesław Stępień podkreśla, że dzisiejszy koncert będzie premierowym wykonaniem utworów z Graduału w Wiślicy. – Zabiegaliśmy o to, by ta wyjątkowa muzyka, wykonana przez wybitnych śpiewaków, zabrzmiała w wyjątkowym miejscu, jakim jest Wiślica – zaznacza.
W sierpniu ukazała się płyta „Graduał Wiślicki”, na której znalazły się utwory inspirowane średniowiecznym zabytkiem. Jej pomysłodawcą był Marcin Majewski. Wszystkie nagrania zrealizowane były w sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Dzisiejszy koncert poprzedzi msza święta o godzinie 17:00 z udziałem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, który razem z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim objął to wydarzenie honorowym patronatem. Organizatorami koncertu są: Wspólnota Parafii Narodzenia NMP w Wiślicy i prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec.