Średniowieczne chorały gregoriańskie z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego zabrzmią podczas niedzielnego koncertu w bazylice kolegiackiej w Wiślicy.
To wyjątkowe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00.
Poprzedzi je Msza święta z udziałem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, który razem z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim objął to wydarzenie honorowym patronatem. Organizatorami koncertu jest Wspólnota Parafii Narodzenia NMP w Wiślicy i prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec, mocno zaangażowany w ratowanie wiślickich zabytków.
Ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej kolegiaty, tłumaczy, że Graduał powstał kod koniec XIII wieku i jest manuskryptem spisanym na pergaminie. Był przechowywany na Wawelu w Krakowie. Staraniem Jana Długosza został przekazany Kapitule Wiślickiej. Kronikarz wspomina o tym w swoich zapiskach. Jest to gruba księga podzielona na składy i ręcznie szyta. Jest to zabytek oceniany jako bezcenny - wyjaśnia. Graduał był przechowywany w Wiślicy do lat 90. ubiegłego stulecia. Następnie wzbogacił zbiory kieleckiej biblioteki seminaryjnej, gdzie zadbano o jego renowację.
Ks. Wiesław Stępień podkreśla, że koncert ma być ukłonem dla ważnego w tradycji Kościoła śpiewu gregoriańskiego, który coraz rzadziej słyszy się podczas eucharystii. Śpiew gregoriański w dużej części niestety zniknął z naszych kościołów i przez to na pewno liturgia wiele razy dużo straciła. Teraz jest czas, żeby powrócić do tej muzyki, która jest przeniknięta taką ciszą, która nie jest rozgadana i nie jest wielosłowiem, ale która nas wprowadza w tajemnicę i głębsze przeżywanie liturgii - uważa.
W trakcie niedzielnego koncertu będzie można usłyszeć dwanaście utworów, które wykonają wrocławscy kameraliści z zespołu Stoltzer Ensemble. O historii Graduału i zawartych w nim modlitw i śpiewów liturgicznych opowie wrocławski kantor Robert Pożarski, który zajął się ich opracowaniem.
Wiślickie muzeum będzie otwarte w niedzielę dla wszystkich zwiedzających do godziny 18:00. Sam Graduał można podziwiać natomiast w bibliotece seminaryjnej w Kielcach. Ze względu na jego cenną wartość nie mógł zostać przewieziony do Wiślicy.