W Kielcach uczczono 77. rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego. Istniało ono od września 1939 roku i było ewenementem w okupowanej Europie. Jego rozbudowane struktury obejmowały nie tylko działalność militarną, ale także kulturalną i oświatową.
Działały konspiracyjne teatry i oświata na szczeblu podstawowym, średnim i uniwersyteckim – podkreśla dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W Kielcach działały: tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich i tajny Katolicki Uniwersytet Lubelski. Funkcjonowały też cywilne i wojskowe sądy specjalne oraz tajna policja, czyli Państwowy Korpus Bezpieczeństwa. W 1943 roku w Kielcach liczył 10 oficerów i ponad 280 szeregowych.
Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zdzisław Dobrut był związany przez dwa lata z Armią Krajową. Miał wtedy 18 lat. Wspomina, że potem przez lata trzeba było ukrywać swoją tożsamość, by przeżyć. Niedoświadczeni, młodzi chłopcy musieli się mierzyć z wyspecjalizowanym aparatem terroru. Zdzisław Dobrut podkreśla, że on i jego młodzi koledzy dbali m.in. o zabezpieczenie prowiantu dla partyzantów. Zaznacza też bohaterstwo kobiet wiejskich, było ogromne, bo karmiły i zapewniały ciepłe okrycie dla walczących.
Pani Małgorzata przyszła na uroczystości ze swoim 3-letnim synkiem. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślała, że już teraz uczy chłopca patriotyzmu. Dziś uczyła go rozpoznawać polską flagę i pokazała polskich żołnierzy.
Uroczystości 77. rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego zorganizował prezydent Kielc i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Kielecki „Jodła”. Podczas uroczystości odznaczono też zasłużonych w kultywowaniu pamięci o polskich żołnierzach oraz ich walce o niepodległość.