Nauka nie musi być nudna. Udowodnili to organizatorzy edukacyjnych gier miejskich. W Kielcach odbywały się dwie takie zabawy. Pierwszą z okazji Światowego Dnia Języków zorganizowały Zespół Szkół Informatycznych oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Prawie 200 uczniów podzielonych na grupy chodziło po Kielcach, wypełniało zadania, a przede wszystkim poznawało inne języki.
Jak tłumaczy Tamara Hachulska metodyk z samorządowego ośrodka, uczniowie mieli okazję porozmawiać między innymi po węgiersku, poznali również słówka chińskie, a także uczyli się cyrlicy. – Nie chodzi nam o to, by uczniowie w tak krótkim czasie nauczyli się obcego języka. Chcemy, żeby mieli świadomość, że oprócz popularnego angielskiego są jeszcze inne ciekawe języki. Przy okazji nauczą się kilku podstawowych zwrotów po węgiersku czy chińsku – tłumaczy Tamara Hachulska.
Jak podkreśla Tomasz Kozieł, dyrektor ZSI, jego szkoła angażuje się w przygotowanie językowej gry miejskiej już od 4 lat. Jednym z głównych powodów jest to, że osoby, które znajdą pracę w zawodzie informatyka na co dzień będą stykać się z językiem angielskim, więc szkoła chce propagować znajomość obcych języków.
Druga gra miejska, która odbywała się w Kielcach była poświęcona życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Przygotowało ją Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Gracze z Gimnazjum Integracyjnego Nr 4 w Kielcach twierdzili, że taka forma nauki języka polskiego bardzo im odpowiada. – Chodziliśmy po różnych miejscach w Kielcach. Czekali na nas agenci z zadaniami, były różne tablice informacyjne. Mieliśmy czasem problemy z niektórymi pytaniami, ale wtedy była burza mózgów i sobie radziliśmy – zapewniali.
Bardzo pozytywnie pomysł gry miejskiej ocenia również Katarzyna Zamojska, nauczycielka języka polskiego i opiekun zespołu z Gimnazjum Integracyjnego Nr 4. Jak mówi – uczniowie lubią twórczość Henryka Sienkiewicza, a teraz mieli okazję poznać ją jeszcze lepiej. W grze miejskiej poświęconej życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza brały udział zespoły z 12 gimnazjów z naszego województwa.