Gmina Nowa Słupia przygotowała cztery warianty herbu i zachęca mieszkańców do wyrażania opinii na temat projektów. Obecne logo, przedstawiające jelenia z krzyżem, którym gmina posługuje się od 25 lat jest niezgodne z zasadami heraldyki, i nie ma związku z historia miejscowości, stąd pomysł opracowania herbu z prawdziwego zdarzenia.
Projekty herbu zawierają symbole związane z Nową Słupią i regionem. Górna część nawiązuje do Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego– opisuje ich autor, heraldyk dr Jerzy Michta. Jest to podwójny krzyż patriarchalny, którym posługiwali się Benedyktyni. Zielony kolor górnej części tarczy nawiązuje do Puszczy Jodłowej. Dolna część herbu ma nawiązywać do historii Nowej Słupi. Jest tam m.in. złamany, łaciński krzyż, który znajduje się też w obecnym symbolu gminy – tłumaczy dr Jerzy Michta. Prawdopodobnie jest to godło ze starej pieczęci Benedyktyńskiej, które zakonnicy nadali Nowej Słupi. Po obu stronach krzyża znajdują się piece dymarskie, nawiązujące do mającej 2 tysiące lat tradycji hutniczej na tym terenie.
Mieszkańcy gminy mogą się wypowiadać na temat herbu przez ponad miesiąc, drogą mailową lub bezpośrednio w urzędzie gminy – mówi zastępca wójta Włodzimierz Zaręba. Dopiero na podstawie tej opinii podjęte zostaną kolejne decyzje. Po konsultacjach społecznych, w tej sprawie zagłosują radni.
Decyzja w sprawie przyjęcia herbu dla Nowej Słupi powinna zapaść do końca tego roku, tak aby nowy symbol mógł być użyty podczas przypadającej w tym roku rocznicy 750-lecia istnienia miejscowości. Nowy herb, podobnie jak obecne logo, byłby wykorzystywany w dokumentach, oznakowaniu drogowym i promocji gminy.