Instytut Pamięci Narodowej oficjalnie otworzył w Kielcach Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”. Ma się ono zajmować upowszechnianiem najnowszej historii Polski oraz regionu świętokrzyskiego. Będą nie tylko wykłady, debaty i wystawy, ale także zabawy, warsztaty, spotkania i dyskusje. Poprzez historię IPN chce kształtować świadomy patriotyzm i dobudowywać świadomość historyczną, która przez wiele lat była zakłamywana.
Centrum będzie otwarte dla wszystkich, którzy są zainteresowani historią. Dorota Koczwańska – Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN uważa, że trzeba rozmawiać o tych minionych wydarzeniach nawet, jeśli wzbudzają ona emocje, dlatego m.in. otwarto Przystanek Historia. Podkreśla, że przede wszystkim trzeba rozprawić się z tym, czym był komunizm i w jaki sposób penetrował i zmieniał nasze umysły. Bardzo ważne jest też kształcenie młodego pokolenia.
Zdaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, polska młodzież nie do końca zna najnowszą historię naszego kraju. Jak powiedział w Kielcach mamy wprawdzie m.in. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, czy Muzeum Historii Kielc, ale placówka oparta na badaniach naukowców Instytutu może nam przybliżyć fakty najnowszej historii, o których wciąż wiemy niewiele. Wojciech Lubawski podkreślił, że powinniśmy utrwalać wiedzę o bohaterach, i – jak dodał – IPN właśnie stara się o poznanie wszystkich faktów związanych z nimi.
Profesor Urszula Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zwróciła uwagę na nazwę „Przystanek historia”. Takim przystankiem jest nasza historia najnowsza po 1945 roku, która wciąż jest mało znana i wciąż zakłamana. Zaznaczyła, że kilkadziesiąt lat PRL spowodowało pustkę w naszych umysłach i w wykształceniu historycznym. Dlatego potrzeba tej prawdziwej historii, która przybliży nam lata bardzo trudne i ważne w naszej przeszłości.
W Ofercie Centrum pojawi się też m.in. cykl „Kłopoty z historią”, gdzie będą poruszane trudne tematy dotyczące najnowszej historii naszego kraju. Centrum będzie organizować także obchody ważnych rocznic m.in. Dnia z Żołnierzy Wyklętych, wprowadzenia stanu wojennego, wybuchu Powstania Warszawskiego czy rocznicy 1 i 17 września.