Ponad 250 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych poznaje miejsca związane z historią kieleckiego harcerstwa. Rajd upamiętniający wrzesień 1939 roku odbywa się pod hasłem „Przywróćmy pamięć harcerek i harcerzy z lat 1939-1946”.
Kilkuosobowe grupy otrzymały karty i wskazówki, dzięki którym odnajdują konkretne miejsca związane z II wojną światową. Na ich trasie jest m. in. Mur Pamięci, kielecka katedra, pomnik Armii Krajowej, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Wojewódzki Dom Kultury.
Pierwsze zadania trzeba było wykonać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – mówi 14-letnia Julia z gimnazjum nr 23. Ich zadaniem było odszukanie nazw dwóch karabinów maszynowych z II wojny światowej oraz imienia i nazwiska 17-letniego harcerza, który został skazany na śmierć.
Wiktoria z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika uważa, że to dobra metoda nauki historii, która pozwala też zintegrować się nowopoznanej pierwszej klasie. Rajd połączony z zadaniami jest bardzo emocjonujący i jej drużyna liczy na zwycięstwo.
Młodzież podczas rajdu podąża śladami swoich rówieśników, którzy jako harcerze podczas II wojny światowej walczyli i ginęli za Polskę. Kierownik działu edukacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach Jolanta Białek podkreśla, że takie inicjatywy pozwalają młodzieży odkryć ważne historycznie miejsca, których dotąd nie znali. Każda drużyna musi dojść do Pomnika Straceń na Stadionie Leśnym, poświęconego pomordowanym przez hitlerowców w latach 1939-1945. Jolanta Białek przyznaje, że z jej pracy z młodzieżą wynika, że wielu licealistów nie zna tego miejsca i nie wiedziało, że istnieje w Kielcach miejsce, w którym podczas wojny stracono tysiące kielczan.
Uczestnicy rajdu, którzy najlepiej wykonają zadania i jako pierwsi dotrą na metę, otrzymają nagrody. Rajd zakończy się wspólnym ogniskiem około godziny 15.00. Wydarzenie organizują Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Stowarzyszenie Orlęta AK i gimnazjum nr 26 im. Wojciecha Szczepaniaka.