Wystawę ponad 70 artystycznie przetworzonych hełmów, pochodzących m.in. z czasów I wojny światowej będzie można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur. Jest to hołd dla ofiar wojny i artystyczny apel o pokój na świecie.
Ekspozycja składa się z prac 70 artystów z 16 krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemiec. Autorką jednej z nich jest Francuzka o polskich korzeniach Sylvie Kaptur-Gintz. Artystka ma nadzieję, że dialog i kultura mogą zapobiegać wojnie. Jak mówi, wykonany przez nią hełm nawiązuje do historii żołnierzy-dezerterów, którzy zostali rozstrzelani dla przykładu przez własną armię. Artystka na bandażu otaczającym hełm wyhaftowała fragmenty listów, które żołnierze pisali do swoich żon i rodzin przed rozstrzelaniem. W jej pracy znalazły się też zdjęcia pochodzące z czasów I wojny światowej. Sam hełm został wykonany z materiałów, których używa się do leczenia człowieka.
Wystawa była już prezentowana w Wenecji i Francji. W Polsce będzie można ją zobaczyć wyłącznie w Kielcach i Brzezinach w województwie łódzkim. Według dyrektora Muzeum Regionalnego w Brzezinach Pawła Zybały, który zabiegał o sprowadzenie wystawy do Polski, ekspozycja ma wymiar pacyfistyczny. Szczególnie podoba mu się hełm z utwardzonego piasku, który kojarzy się z wykonaną przez dziecko babką na plaży. Obok niego leży łopatka. Paweł Zybała podkreśla, że w jego opinii ta praca wyraźnie pokazuje, że wojna jest infantylna, a wszyscy, którzy do niej dążą i widzą w niej coś dobrego, są niedojrzali.
Wernisaż wystawy „W odpowiedzi na wojnę” odbędzie się w Muzeum Dialogu Kultur o godzinie 18.00. Prace będzie można oglądać do 13 listopada.