„Dzieło, dokument, wspomnienie plakat muzealny z archiwum Muzeum Wsi Kieleckiej” pod takim tytułem w Dworku Laszczyków w Kielcach otwarta została wystawa, zapowiadająca obchody 40-lecia kieleckiego skansenu.
Autorami plakatów, realizowanych w różnych technikach, są: Ewa Dąbska, Ewa Wielgus i Grzegorz Chorążak. Te formy plastyczne, zapowiadające wydarzenia, głównie wystawy w Muzeum Wsi Kieleckiej powstały w różnym czasie, ale na wystawie prezentowane są tematycznie od kultury ludowej po kulturę społeczną. W ostatniej sali dworku pokazane są plakaty wykonane z okazji wystaw organizowanych w Mauzoleum w Michniowie, który jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej informuje komisarz wystawy Małgorzata Imiołek.
Muzeum Wsi Kieleckiej zostało powołane do życia w 1976 roku decyzją wojewody kieleckiego. Koncepcję przeniesienia do skansenu 120 obiektów z całej dawnej Kielecczyzny opracował profesor Roman Reinfuss wybitny polski etnograf – przypomina Janusz Karpiński, obecny dyrektor muzeum.
Obchody rocznicowe Muzeum Wsi Kieleckiej odbędą się w październiku i jak mówi Beata Ryń, rzecznik prasowy placówki, będą miały skromny charakter. Zaplanowano uroczyste spotkanie pracowników muzeum i konferencję, poświęconą dorobkowi tej instytucji. A wystawa plakatów w Dworku Laszczyków udostępniona będzie zwiedzającym do 27 listopada.