Prawie 200 fizyków z 30 krajów spotkało się w Kielcach na konferencji poświęconej jonom o wysokich stanach ładunkowych. Organizuje ją Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi Lokesh C. Tribedi z Instytutu Fundamentalnych Badań Tata w Bombaju w Indiach, rozpoczęta dziś konferencja jest bardzo ważna dla rozwoju zarówno fizyki, jak i wiedzy o otaczającym nas świecie.
– Jony o wysokich stanach ładunkowych są bardzo ważne do zrozumienia Wszechświata. Zwłaszcza zjawisk astrofizycznych zachodzących w przestrzeni międzygwiezdnej. Ale zrozumienie jonów pomaga też zgłębić strukturę atomów, strukturę cząsteczek, a w końcu również strukturę danego materiału – twierdzi fizyk z Indii.
Profesor Marek Pajek, dyrektor Instytutu Fizyki nie ukrywa, że możliwość zorganizowania tak ważnej międzynarodowej konferencji w Kielcach jest dużym wyróżnieniem oraz dowodem na to, że kieleccy fizycy są doceniani na świecie. Podkreśla też, iż badania jonów nie służą tylko rozwijaniu wiedzy teoretycznej, ale mają też działania praktyczne. Na przykład w tworzeniu najnowszych procesorów do komputerów lub smart fonów.
– Jeśli prowadzimy obserwację Wszechświata, to żeby zrozumieć i opisać procesy, potrzebna jest nam wiedza o jonach o wysokich stanach ładunkowych i jak te jony oddziaływają na przykład z elektronami. I my to badamy.
A takim bardziej praktycznym zastosowaniem jest oddziaływanie jonów z materią. Jeżeli jon zderza się z płytkę metalową, to ponieważ jemu brakuje wielu elektronów, wyrywa je z płytki i lokalnie w skali atomowej modyfikuje materiał – tłumaczy profesor Pajek.
Konferencja potrwa do piątku. Oprócz wykładów przewidziano też wycieczkę po regionie. Fizycy zobaczą między innymi klasztor na Świętym Krzyżu.