Goście Studia Politycznego Radia Kielce oceniali dziś szansę przywrócenia idei działającego przed II wojną światową Centralnego Okręgu Przemysłowego. O takich planach mówił w Kielcach podczas 24 Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego prezydent RP Andrzej Duda. Jak podkreślił, będzie to bardzo trudne, ale trzeba zrobić wszystko, żeby tak się stało, bo jest to olbrzymia szansa dla naszych zakładów zbrojeniowych.
Michał Cieślak z Polski Razem zasiadający w klubie Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że jest nadzieja, iż w ramach dozbrajania polskiej armii, dofinansowana zostanie także działalność skarżyskiego Mesko, co nie tylko wpłynie na modernizację linii produkcyjnej, ale także pozwoli na tworzenie nowych miejsc pracy. Zwrócił też uwagę na konieczność ścisłej współpracy Politechniki Świętokrzyskiej z MESKO tak, by udało się opracowywać i produkować nowe rodzaje uzbrojenia.
Zdaniem Artura Gierady z PO – Polska nigdy nie będzie taką potęgą militarną jak Niemcy, USA, Rosja, czy Turcja, ale przyznał, że możemy być liderem tej części Europy jak Słowacy, Czesi czy Rumunii. Narzędzia do tego dało nam stworzenie polskiej grupy zbrojeniowej, ale przede wszystkim najważniejsze, żeby zajmowali się tym odpowiedni ludzie – dodał.
Kazimierz Kotowski z PSL powiedział, że Centralny Okręg Przemysłowy to bez wątpienia historia, a także potencjał intelektualny i strukturalny i warto z niego czerpać wzorce. Teraz jak podkreślił, należałoby rozważyć, jak w te działania włączyć inne miasta tj. Starachowice, czy Ostrowiec Świętokrzyski.
Przypomnijmy, w ciągu najbliższych lat na modernizację polskiej armii przeznaczone zostanie 235 miliardów złotych. Prezydent Andrzej Duda mówił w Kielcach, że nie będzie łatwo odtworzyć Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale konieczne jest podjęcie takiej próby. Przykład Mesko dowodzi, że jest to możliwe, fabryka produkująca amunicję i rakiety stale udoskonala swoją produkcję – powiedział prezydent RP.