W Wiślicy zakończyły się główne uroczystości odpustowe. Wydarzenie pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam Maryja” połączone było z diecezjalnymi obchodami rocznicy 1050-lecia chrztu Polski oraz złotym jubileuszem koronacji Matki Bożej Łokietkowej, którą 50 lat temu koronował w Wiślicy kardynał Stefan Wyszyński i arcybiskup Karol Wojtyła.
Przed południem została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył prymas senior, arcybiskup Józef Kowalczyk. Eucharystię koncelebrowali biskupi kieleccy. W mszy wzięli udział duchowni z wielu parafii diecezji, parlamentarzyści, a także wojewódzkie, powiatowe i gminne władze samorządowe.Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do duchowieństwa i wszystkich wiernych. Prezydent podkreślił w nim ważną rolę wiślickiej bazyliki na duchowej i historycznej mapie Polski.
Arcybiskup Józef Kowalczyk przybliżył podczas swojej homilii historię chrztu Wiślan i Polski. Zaznaczył, że chrzest Polan był najważniejszym wydarzeniem w dziejach narodu. To dzięki niemu dołączyliśmy do kręgu europejskich cywilizacji – powiedział arcybiskup. Prymas senior podkreślił, że dzisiejsza modlitwa w Wiślicy jest aktem dziękczynienia, wpisującym się w ogólnonarodowe dziękczynienie za chrzest Polski. Chrzest umożliwił nam także wejście do wspólnoty krajów chrześcijańskich zbudowanych na fundamencie wartości i nie wolno nam o tym zapominać. Europa musi być wierna dekalogowi. Nie możemy budować wspólnoty bez obecności Boga, musimy bronić prawdy o Bogu – podkreślił arcybiskup.
Biskup kielecki Jan Piotrowski pytał na zakończenie mszy św., jakie owoce przyniosły milenijne pokolenia naszych przodków. Kim my jesteśmy dziś w naszym chrześcijańskim powołaniu? To pytanie jest naglące. Kiedy Kościół kielecki odnawia przyrzeczenia chrzcielne, a naród Polski przeżywa 1050. rocznicę swojego chrztu. Nasza obecność u stóp Madonny Łokietkowej będzie miała głęboki sens, jeśli pozostaniemy w jej szkole wiary, aby uczyć się całej prawdy o Jezusie Chrystusie, który jest drogą, prawdą i życiem – powiedział biskup Jan Piotrowski.
Msza miała podniosły charakter, odśpiewano między innymi Bogurodzicę i „Te Deum Laudamus”. Wielu uczestników uroczystości dotarło do Wiślicy pieszymi i rowerowymi. Wśród nich byli pielgrzymi ze Skalbmierza. S. Danuta Zielińska, tłumaczy, że chrzest jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego chrześcijanina. Przez chrzest Pan Jezus otworzył nam bramę do nieba i świętości tłumaczy. S. Danuta Zielińska dodaje, że do Wiślicy pielgrzymowała również parafialna młodzież, dla której uczestnictwo w Mszy świętej było wielkim przeżyciem duchowym. Wspominaliśmy wielkie wydarzenie dla Polski i każdego Polaka – podkreśla.