W Kielcach zakończyła się realizacja artystycznego projektu „Nomada”, który był ósmą edycją wydarzenia plastycznego „Sztuka w przestrzeni publicznej” organizowanego każdego roku na początku września przez małżeństwo przedsiębiorców i artystów Dorotę i Tomasza Tworków.
W tym roku działania twórcze odbywały się obok przeniesionego do dzielnicy Pakosz dawnego żydowskiego domu modlitwy. Międzynarodowa grupa artystów skupiona wokół Pawła Althamera przygotowała instalacje i projekty artystyczne, których efekty było można obejrzeć podczas finisażu, który przybrał formę twórczego performansu.
Jednym z elementów projektu „Nomada” było zasadzenie przez Joannę Rajkowską obok bóżnicy żywych palm. Artystka zasłynęła instalacją sztucznej palmy daktylowej na jednym z warszawskich rond.
Finisaż zgromadził wielu kielczan i gości z kraju oraz ośrodków artystycznych na świecie. Obserwujący zdarzenia artystyczne prezes klubu Vive Bertus Servaas podkreślił, że miejsce działań twórczych zlokalizowane jest obok Hali Legionów, co oznacza, że mamy obok siebie dwie ligi mistrzów: sportową i artystyczną.
Znana krytyk sztuki, wieloletnia dyrektor warszawskiej „Zachęty” Anda Rottenberg twierdzi, że kielecki projekt artystyczny wykracza poza lokalne działania artystyczne poprzez swój inspirujący charakter.
Projekt „Sztuka w przestrzeni publicznej” zainicjowali w Kielcach miejscowi przedsiębiorcy i mecenasi sztuki Dorota i Tomasz Tworkowie. Instalacje artystyczne prezentowane były w centrum Kielc na Placu Artystów. Inspiracją tegorocznego wydarzenia artystycznego było przeniesienie i odrestaurowanie na Pakoszu dawnego domu modlitwy.