Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbyło się seminarium dotyczące pracy wywiadowczej w przemyśle obronnym. Jak podkreślali jego organizatorzy działania wywiadowcze w przemyśle zbrojeniowym to temat, o którym nie mówi się na co dzień.
Prezes fundacji Po.Int Włodzimierz Sokołowski powiedział Radiu Kielce, że cel seminarium to przede wszystkim uświadomienie znaczenia pracy wywiadowczej zarówno w przemyśle zbrojeniowym, jak i w działaniu państwa. – Są sprawy, o których w działalności wywiadu się nie mówi, bo objęte są tajemnicą państwową. Jeśli ktoś spodziewa się na seminarium tego typu treści to spotka go zawód. Podczas naszego spotkania chcemy podkreślić, że działania wywiadowcze w przemyśle zbrojeniowym są obecne. Waży jest już sam fakt takiej konferencji w Kielcach. Chcemy też przypomnieć, jak ważny jest wywiad państwowy – powiedział Włodzimierz Sokołowski.
Z kolei jeden z prelegentów, emerytowany oficer wywiadu Wojciech Martynowicz podkreślił, że zaniedbanie pracy wywiadowczej przez firmy zbrojeniowe może skutkować ich likwidacją. Jak dodał, to samo dotyczy instytucji państwowych. – Firmy zbrojeniowe, które bagatelizują działania wywiadu w swojej branży mogą przestać istnieć. Jest to też problem wywiadu czy kontrwywiadu państwowego, w którym często panuje domniemanie nieśmiertelności. Te instytucje często myślą o sobie, że są wieczne – ocenił Wojciech Martynowicz.
Seminarium odbyło się w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który trwa w Kielcach od wtorku i jest jedną z trzech najważniejszych tego typu imprez w Europie.