Coraz częściej świętokrzyscy pacjenci skarżą się na błędy lekarskie do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Od początku jej istnienia, czyli od 2012 roku, do zespołu wpłynęło w sumie 100 wniosków i z roku na rok skarg przybywa.
Przewodniczący Komisji Stanisław Szufel informuje, że w 2012 roku pacjenci do zespołu złożyli 9 wniosków, rok później 19, w 2015 roku wpłynęło ich 23, a w tym roku już 16. Najczęściej pacjenci skarżą się na psychiatrów, radioterapeutów, onkologów, kardiochirurgów, okulistów, neurologów i ginekologów.
Jak dodaje Stanisław Szufel, dotychczas komisja rozpatrzyła 66 wniosków i tylko w 19 przypadkach skargi uznała za zasadne. Z kolei 16 wniosków odrzuciła, ponieważ zawierały braki formalne. Każdy wniosek musi zawierać określone dane, czyli kto go wnosi, kiedy nastąpiło zdarzenie medyczne i przeciwko jakiemu podmiotowi leczniczemu jest skierowana sprawa. – Pacjenci skarżą się na uzdrowiska, natomiast Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych zajmuje się tylko zdarzeniami medycznymi, które miały miejsce w szpitalach, czy przychodniach – wyjaśnia Stanisław Szufel. Jak dodaje, wniosek końcowy Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, to praktycznie gotowy materiał dla sądu do wydania wyroku.
Tymczasem w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach, w maju po wejściu w życie rozporządzenia ministra sprawiedliwości, powstał specjalny dział do prowadzenia i nadzorowania pomyłek lekarskich, które skutkowały ciężkim uszkodzeniem ciała. Obecnie takich postępowań prowadzonych jest 11. Jednak jak przyznaje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, śledczy nie skierowali jeszcze żadnej sprawy do sądu. Jak wyjaśnia, trzeba brać pod uwagę specyfikę tego typu postępowań. Długo oczekuje się na przystąpienie przez biegłych do sporządzenia opinii i na samą opinię. Dodatkowo często należy wnioskować o uchylenie tajemnicy lekarskiej, a to również jest czasochłonne – dodaje Daniel Prokopowicz.
Prokuratura Regionalna w Krakowie zajmuje się natomiast 15 sprawami z województwa świętokrzyskiego, w których doszło do śmierci pacjentów. Wśród nich jest sprawa 25-latki, która zmarła w szpitalu w Opatowie.