W całej Polsce odbywa się dziś Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą jest „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W Kielcach powieść noblisty czytana była m. in. w Gimnazjum nr 10 przy ulicy Gagarina.
`W wydarzeniu wzięła udział świętokrzyski wicekurator oświaty, Renata Rabczyńska. Jak powiedziała, akcja popularyzuje czytelnictwo i jest doskonałą okazją nie tylko do promowania polskich książek, ale także do zachęcenia zwłaszcza młodych osób do sięgania po książkę.
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Kielcach Jolanta Zaucha przyznaje, że uczniowie niechętnie czytają dzieła polskich noblistów. Jak mówi, młodzież nie potrafi na głos czytać książek, nie potrafi także interpretować tego co przeczytała.
W Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Kielcach udział wzięło kilkudziesięciu gimnazjalistów. Wśród nich był m. in. Kajetan Rębiś. Zwykle czyta pozycje z fantastyki, a po polskie powieści tylko wtedy, gdy są one w kanonie lektur.
W regionie świętokrzyskim Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza odbędzie się także m. in. w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spotkania rozpoczną się o 16.00.
W Oblęgorku wśród gości pojawi się wiele osób życia kulturalnego, społecznego i politycznego. Będzie też krakowski aktor Jerzy Trela. W filmowej adaptacji powieści Sienkiewicza zagrał rolę Chilona. Akcja ma zachęcić nie tylko do przypomnienia sobie dzieła noblisty, ale także zmotywować do czytania w ogóle.
„Quo vadis” ukazywało się w odcinkach w latach 1895-1896 w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Powieść odniosła ogromny sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Dotychczas w ramach akcji Polacy czytali: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalkę” Bolesława Prusa.