Gmina Końskie jest gotowa przejąć Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi i Zabytkową Kuźnię Wodną w Starej Kuźnicy od Naczelnej Organizacji Technicznej z Warszawy. W urzędzie przygotowywany jest program rewitalizacji obu obiektów – informuje burmistrz Krzysztof Obratański.
Zlecona została ocena stanu technicznego obiektów oraz skali niezbędnych działań inwestycyjnych i nakładów finansowych. Wiadomo, że remonty znacznie przekroczą kwotę 10 mln złotych. W planach jest powołanie nowej instytucji kultury o nazwie Muzeum Ziemi Koneckiej, w skład której wejdą Muzea w Sielpi i Starej Kuźnicy. W gminie ma też zostać powołany zespół, który opracuje plan inwestycji i przygotuje projekt o unijne dofinansowanie. Burmistrz ma nadzieję, że prace udałoby się sfinansować z krajowego programu Infrastruktura i Środowisko. Gmina analizuje też koszty bieżącego utrzymania obu obiektów.
W Muzeum w Sielpi obecnie pracuje jedna osoba na umowę zlecenie, która na prośbę turystów udostępnia obiekt. Aktualnie jest tam sprzedawanych ok. 5 tysięcy biletów rocznie. To bardzo mała liczba, jeśli weźmiemy pod uwagę, że czasem podczas jednego weekendu w Sielpi przebywa ok. 25 tysięcy turystów – podkreśla Krzysztof Obratański. I dodaje, że przejęcie obiektu i planowane inwestycje mogłyby to zmienić. Trzeba mieć co pokazywać turystom, a obecnie gmina będzie musiała przede wszystkim ochronić obiekty przed katastrofą budowlaną. W Sielpi do natychmiastowej wymiany jest dach. Trzeba odbudować kanał podziemny, doprowadzający wodę do największego w Polsce koła wodnego o średnicy 9 metrów. Do wyczyszczenia jest także Kanał Ulgi. Infrastruktura jest ciekawa i można byłoby tam stworzyć np. trasę do wypraw kajakami lub łodziami.
Naczelna Organizacja Techniczna deklaruje, że z powodu trudnej sytuacji finansowej do końca roku chce przekazać filie Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie samorządom. Przyjęto już dokument, w którym NOT wyraża zgodę na przekazanie gminie Końskie Muzeum w Sielpi i Starej Kuźnicy. Gmina ma nadzieję, że we wrześniu uda się sporządzić umowę notarialną, dzięki której przejęcie obiektów stanie się faktem.