Życie bez używek promował w Parku Miejskim w Kielcach Świętokrzyski Klub Abstynentów „Raj”. W ramach Rodzinnego Festynu Profilaktycznego odbyły się tam konkursy z nagrodami i występy artystyczne. Swoimi doświadczeniami dzieliły się też osoby, które wyszły z uzależnień.
Na miejscu byli m. in. stanowiska policji, Ochotniczych Hufców Pracy i MONAR-u. Można było porozmawiać o tym, jak uchronić bliskich przed uzależnieniem lub zareagować w przypadku zauważalnych symptomów uzależnienia – mówi Jakub Grzegorzewski ze stowarzyszenia „Raj”. Celem imprezy było uświadomienie dorosłym i dzieciom, czym jest uzależnienie i choroba alkoholowa. Jej symptomem jest sięganie po kieliszek lub butelkę kilka razy w tygodniu, w efekcie czego dana osoba praktycznie nie trzeźwieje.
Akcję wsparła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Według niej, działalność organizacji takich jak „Raj” i MONAR, które pokazują dzieciom i młodzieży różne możliwości spędzania wolnego czasu, jest bardzo cenna. Wojewoda dodała, że po zainteresowaniu stoiskiem MONAR-u widać, że rodzice obawiają się o bezpieczeństwo swoich dzieci.
Terapeuta ze stowarzyszenia MONAR Katarzyna Kowalska przyznała, że dużym problemem w ostatnich latach jest uzależnienie od dopalaczy, internetu i gier. Jak mówi, wielu rodziców pyta, jak zauważyć uzależnienie dziecka i co wtedy robić. Według niej, warto zwracać uwagę na szczególne zmiany nastroju, zachowania, nawyków i wyglądu dziecka. Uzależnić można się w każdym wieku. Jak mówi Katarzyna Kowalska, jej najmłodszy pacjent ma 11 lat, a najstarszy 70. Do wzrostu narkomanii przyczyniają się ciągle łatwo dostępne sklepy z dopalaczami.
Rodzice, którzy przyszli na festyn ze swoimi dziećmi, przyznawali, że podoba im się taka inicjatywa. Można było spędzić ciekawie czas na świeżym powietrzu, pobyć razem i dać dziecku dobre wzorce odpoczynku bez alkoholu i innych używek.
Świętokrzyskie stowarzyszenie „Raj”, które zorganizowało festyn, zrzesza ok. 120 uzależnionych, współuzależnionych i sympatyków. W ciągu roku szkolnego stowarzyszenie prowadzi zajęcia profilaktyczne w kieleckich szkołach, podczas których uczniowie dowiadują się np. czym jest uzależnienie, jak sobie z nim radzić i jak pomóc osobie uzależnionej.