Strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, policjanci i ratownicy WOPR rywalizowali w Chańczy w ramach Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego dla Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. Ponad 300 zawodników zmierzyło się w 6 konkurencjach, m. in. wyścigu łodziami motorowymi, łodziami z wiosłami i pontonami z pagajami.
W opinii ratowników, najłatwiejszą konkurencją jest rzucanie rzutkami do celu. Ściganie się łodzią było wymagające – przyznają Jan Mazur i Włodzimierz Romański z Ośrodka Sportu i Rekreacji Połaniec. Dystans trzeba było pokonać dwukrotnie, na czas. Konkurują ze sobą starsi i młodsi zawodnicy. Włodzimierz Romański przyznaje, że na gorszej pozycji w tej konkurencji są zespoły z cięższymi zawodnikami. Dodaje, że zawody dla ratowników z całego województwa to świetna okazja, by się zintegrować i wymienić doświadczenia.
Ratownicy Grup Szybkiego Reagowania Na Wodzie dodają, że ich praca jest odpowiedzialna i wymagająca. Podczas sezonu dbają o bezpieczeństwo na kąpieliskach, a w sytuacji zagrożenia powodzią muszą błyskawicznie zareagować. Włodzimierz Romański wspomina, że ma za sobą wiele trudnych i dramatycznych akcji ratowniczych. Pochodzi z gminy Łubnice, która jest narażona na powodzie i niejednokrotnie widział ludzkie nieszczęście, którego nikomu nie życzy.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśla, że świętokrzyskie Grupy Szybkiego Reagowania na Wodzie są na bardzo wysokim poziomie. Przyczynia się do tego coroczna rywalizacja w wojewódzkich mistrzostwach, do których każdy zespół się wcześniej przygotowuje. Dzięki ich sprawności i zaangażowaniu mieszkańcy województwa mogą czuć się bezpiecznie.
W województwie świętokrzyskim działa około 100 jednostek pływających, gotowych do szybkiej reakcji w razie zagrożenia powodzią. Są one m. in. we wszystkich jednostkach Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wpisanych do Krajowego Systemu Ratownictwa. Grupy zaczęły powstawać w regionie po tragicznej powodzi z 1997 roku – przypomina senator Krzysztof Słoń. Tamte wydarzenia pokazały, jak bardzo ważne są takie grupy szybkiego reagowania, wyposażone w dobry sprzęt, dzięki czemu mogą sprawnie dotrzeć do zalanych gospodarstw, ratując życie ludzi, zwierząt i mienie.
Zawody dla Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie odbywają się po raz 15. Organizują je Wojewoda Świętokrzyski, Państwowa Straż Pożarna, Polski Czerwony Krzyż i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.