Ponad 100 różnych przedstawień krzyża, stosowanych w heraldyce będzie można oglądać na Świętym Krzyżu. Wystawę z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, przez ponad rok opracowywał historyk i heraldyk, kielczanin z pochodzenia Marek Wacław Judycki.
Jak mówi, w heraldyce występuje ponad 300 różnych wizerunków krzyża, przede wszystkim w herbach miast i rodów oraz w odznaczeniach wojskowych. Na ekspozycji znajdą się najciekawsze z nich, które zostaną zaprezentowane w formie rysunków z opisami.
Będzie można zobaczyć zastosowanie krzyża np. w znakach ruchu drogowego, organizacjach medycznych i niosących pomoc, a także w sporcie. Dzięki pomocy wnuka, autor wystawy zebrał i opracował herby europejskich federacji piłkarskich, w których występują krzyże.
Na wystawie zostaną pokazane wizerunki krzyży prostych i ozdobnych, jak np. krzyż kotwiczny, liściowy, z zakończeniem w formie lilii lub koniczyny. Wśród nich będzie także krzyż z podwójnym ramieniem, znany ze Świętego Krzyża – mówi Marek Wacław Judycki. Jest to tzw. Karawaka. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta. Taki krzyż chronił przed zarazą i śmiercią.
Dodatkowym elementem wystawy będzie Droga Krzyżowa, opracowana przez Marka Wacława Judyckiego na dużych planszach w formie wycinanki artystycznej. Święty Krzyż będzie pierwszym miejscem prezentacji „Wystawy o Krzyżu”. Ekspozycję będzie można oglądać w klasztornych krużgankach od 14 sierpnia.