Przyrodnicy przygotowują kompendium wiedzy o ptakach naszego regionu. Okazuje się, że coraz więcej gatunków osiedla się w miastach, z powodu łagodniejszych zim. Część ptaków rezygnuje z migracji do ciepłych krajów. W województwie świętokrzyskim pojawiają się też nowi ptasi przybysze z południa.
Zmiany w przyrodzie sprawiły, że ornitolodzy z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach postanowili przygotować kompleksową monografię poświęconą ptakom naszego regionu. Jak mówi jeden z autorów, Jarosław Sułek, ostatnia i jedyna taka publikacja powstała ponad 10 lat temu.
– W przyrodzie następują ciągłe zmiany. Niektóre gatunki zmniejszają swoją liczebność, na granicy wyginięcia w Polsce są na przykład bardzo niegdyś liczne kraski. Podobny los może spotkać dzierlatki. Są też gatunki, które radzą sobie świetnie i w ostatnich latach znacznie zwiększyły swoją liczebność. Na przykład sroki, które przebojem weszły do naszych miast – twierdzi ornitolog.
Jak dodaje także gatunków, które przenoszą się z pól i łąk do miast jest więcej. Poza tym w ostatnich latach przyrodnicy zaobserwowali też kilka niezwykle rzadkich gatunków ptaków. Na przykład po raz pierwszy od 100 lat na naszym terenie stwierdzono obecność orła cesarskiego, ptaka spotykanego przede wszystkim w Azji oraz południowo-wschodniej Europie.
Jarosław Sułek tłumaczy, że ornitolodzy mają już zebraną większość danych dotyczących gatunków ptaków w naszym regionie, ale ciągle pozostały białe plamy do wypełnienia. – Polem do eksploracji są badania w kompleksach leśnych. To są bardzo trudne badania, bo w lesie ptaki bardziej słychać niż widać i ktoś, kto nie zna się na głosach ptaków nie poradzi sobie. Planujemy jeszcze przeprowadzić badania sów oraz sprawdzić, jak wygląda populacja lelka w naszym regionie. To również ptak prowadzący aktywność wieczorną – informuje Jarosław Sułek.
Na początku sierpnia ornitolodzy z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody spotkają się, żeby ustalić szczegóły badań. Monografii poświęconej ptakom Gór Świętokrzyskich możemy spodziewać się na przełomie 2017 i 2018 roku.