W Kielcach wmurowano kamień węgielny pod budowę domu dla turystów i pielgrzymów zainteresowanych kulturą żydowską. Jak informowaliśmy, obiekt stanie obok domu modlitewnego Herszla Zagajskiego na Pakoszu, przeniesionego tam z ulicy Słowackiego.
Jak informuje Tomasz Tworek – założyciel Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki, oraz prezes firmy Dorbud, udało mu się nawiązać współpracę z rabinem Braunem z Nowego Jorku, który jest zainteresowany stworzeniem takiej placówki. Będzie on odpowiadać oczekiwaniom grup turystów z Izraela i innych części świata, którzy chcieliby odwiedzić dom modlitwy, lub pobliski grób cadyka. – Mam nadzieję, że będzie to miejsce refleksji na temat pokojowego współistnienia Polaków i Żydów w Kielcach – dodał.
Prezydent Kielc – Wojciech Lubawski zaznaczył, że to kolejna inwestycja, która ma przyciągnąć do naszego kraju turystów z Izraela oraz tych zainteresowanych kulturą żydowską. W domu pielgrzyma będzie między innymi mykwa – czyli zbiornik z bieżącą wodą służącą do obmycia siebie i naczyń. – Widać, że Żydzi, którzy przyjechali do Kielc są zadowoleni. Satysfakcję sprawia im, że wracamy do historii i pomagamy w tym, żeby odtworzyć lata ich obecności na naszej ziemi- powiedział.
Na specjalną uroczystości przyjechało kilkadziesiąt osób, głównie Chasydów z różnych zakątków świata. Wspólnie przyznawali, że powstanie tak dużego zespołu obiektów dedykowanego Żydom przyniesie korzyści zarówno im, jak i Kielcom.
Prywatny dom modlitwy powstał w 1922 roku z inicjatywy Herszla Zagajskiego, jednego z największych przedsiębiorców w ówczesnych Kielcach. To jedyny taki obiekt, który zachował się w mieście. Podczas wojny został zniszczony przez Niemców, a potem przez lata był wykorzystywany jako magazyn.