Instytut Pamięci Narodowej kolejny raz nagrodzi „Świadków Historii”. Jak informuje Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN – to osoby i instytucje zasłużone dla upamiętnienia regionu i Polski, a także te, które odkrywają zapomniane lub nieznane dotychczas fakty. Nagroda jest podziękowaniem za trud włożony w poszerzanie wiedzy o najnowszej historii w czasach, kiedy była ona wykorzystywana przez władze PRL-u do celów propagandowych. Dzięki temu udało się zachować pamięć o wielu osobach i wydarzeniach, które inaczej mogłyby odejść w zapomnienie. Wyróżnienia przyznają oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.
„Świadek Historii, to jest nagroda, która honoruje ludzi, działających na rzecz historii, pamięci o wydarzeniach i ludziach, którzy zbierali dokumenty czy wydawali książki w czasach, kiedy było to trudne” – powiedziała naczelnik kieleckiego IPN.
Dorota Koczwańska-Kalita zaznacza, że w regionie świętokrzyskim, osób, które zasługują na wyróżnienie tym tytułem jest wiele. „Świętokrzyskie jest miejscem bardzo naznaczonym historycznie. Tutaj wiele osób zbierało dokumenty lub same były świadkami różnych wydarzeń. Jesteśmy takim regionem, gdzie tych ludzi trzeba wyszukiwać i nagradzać, oddając im tym samym cześć i honor” – stwierdziła.
W dotychczasowych 4 edycjach „Świadka Historii” nagrodę otrzymało sześcioro mieszkańców naszego regionu. Są to między innymi prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”, Anna Łakomiec i sędzia Andrzej Jankowski. W zeszłym roku wyróżnienie odebrali natomiast: dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii – Robert Mazur oraz członek Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” – Jan Banaśkiewicz.
Aby zgłosić kandydata do 5 edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” należy do 31 lipca wypełnić oraz wysłać specjalny wniosek, który można pobrać ze strony krakow.ipn.gov.pl. Aplikacja powinna zawierać dane personalne typowanej osoby, opis jej zasług, a także osiągnięć oraz kopie dokumentów, które je potwierdzają.