W zrekonstruowanej neolitycznej osadzie na terenie Rezerwatu Krzemionki, co roku, w ramach Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, archeolodzy przybliżają gościom Muzeum świat pradziejów. Omawiają i pokazują podstawowe aspekty życia i funkcjonowania człowieka w neolicie i wczesnej epoce brązu.
Jak mówi dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. Włodzimierz Szczałuba, na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji. O 8.30 rozpoczyna się rajd „Szlakiem neolitu” na trasie Ostrowiec – Ćmielów –Krzemionki. Uczestnicy rajdu wyruszą autokarem z parkingu przed kinem „Etiuda” do Ćmielowa na stanowisko archeologiczne Gawroniec, gdzie odkryto osadę pradawnych górników. Następnie z miejscowości Czarna Glina wyruszą pieszo i po dziesięciokilometrowym marszu na uczestników będzie czekał ciepły poczęstunek i atrakcje na Krzemionkach.
Od godziny 11.00 będzie można uczestniczyć w warsztatach archeologicznych i pokazach archeologii eksperymentalnej. Archeolodzy zaprezentują jak wyglądało życie w neolicie, jak przygotowywano potrawy, jak się ubierano i jak krzesano ogień. Nowością w tym roku jest laboratorium archeologiczne, w którym będzie można zobaczyć jak współczesna nauka może pomóc archeologom w ich pracy.
W niedzielę, oprócz warsztatów i laboratorium, czeka na uczestników spotkań krzemionkowych kolejna atrakcja. Podczas sesji naukowej wystąpi kurator naukowy Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki Jacek Lech, który opowie o atrybutach Krzemionek na tle innych europejskich kopalń neolitycznych. Doktor Jerzy Bąbel przybliży uczestnikom zabytki archeologiczne bliskiego wschodu, takie jak Palmira i Aleppo. Na dzieci czeka wiele ciekawych rzeczy. Na terenie wioski neolitycznej będą one mogły wziąć udział w wykopaliskach i być może znaleźć jakiś skarb. Będzie również lepienie naczyń glinianych oraz przygotowywanie neolitycznych potraw.
Wszystkie atrakcje Spotkań Krzemionkowskich oraz zwiedzanie Krzemionek są w ten weekend bezpłatne.
Kalina Łabuz – Bębas