Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Sanepid i kielecka Straż Miejska uczą dzieci, jak bezpiecznie i ciekawie spędzać wakacje. W zajęciach uczestniczy kilkadziesięcioro podopiecznych świetlic środowiskowych. Celem akcji jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa na drodze, w lesie i nad wodą, a także wskazanie zachowań służących zdrowiu.
Dzieci dowiadują się m. in. jak uniknąć ukąszenia kleszcza i żmii oraz jak chronić się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym – informuje specjalista promocji zdrowia w ŚCO Jadwiga Zapała. Liczba oparzeń słonecznych, które przebędziemy w dzieciństwie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka raka skóry. Nie jest to najczęstszy, ale bardzo groźny nowotwór.
Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach przyznawały, że lubią spędzać czas na słońcu, ale wiedzą, jak się przed nim zabezpieczyć. 9-letni Kuba i 8-letnia Marysia podkreślają, że należy mieć okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem i posmarować się kremem z filtrem. Wszystko po to, by nie opalić się zbyt mocno lub nie dostać udaru.
Dzieci szukały też ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu, tak by nie przesiadywać zbyt długo przed komputerem. Zadaniem Kuby było znalezienie rzeczy, które mogą mu się przydać w górach. Wymienił apteczkę i wygodne buty. Marysia podkreśla, że w wakacje najbardziej lubi wyjeżdżać do babci i dziadka na wieś. Można tam grać w piłkę, rysować, jeździć na rowerze, a babcia piecze pyszne pierniki.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii organizuje zajęcia dotyczące zdrowych i bezpiecznych wakacji co roku.