O tajemnicach Wszechświata i metodach ich odkrywania rozmawiają w Kielcach astrofizycy. W Uniwersytecie Jana Kochanowskiego rozpoczęła się druga edycja Szkoły Kosmologicznej. Inicjatywa skierowana jest do studentów i młodych pracowników naukowych. Wiedzę o Kosmosie przybliżać im będą wykładowcy m. in. z Japonii i Włoch.
Wśród poruszanych tematów jest m. in. promieniowanie reliktowe, dzięki któremu możemy więcej dowiedzieć się o początkach Wszechświata. Jak informuje doktor Maciej Rybczyński, kierujący Zakładem Astrofizyki UJK, zaplanowano także wykład, dotyczący tajemniczej ciemnej materii.
– Ciemna materia, to do tej pory hipoteza, która nie uzyskała bezpośredniego potwierdzenia, aczkolwiek należy pamiętać, że ilość materii widzialnej we Wszechświecie, to zaledwie około 5 procent istniejącej materii. Pozostałej części nie udało nam się jeszcze zaobserwować – twierdzi dr Rybczyński.
Jak mówi doktor Agnieszka Pollo, reprezentująca Uniwersytet Jagielloński oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych, wakacje to idealny czas, by organizować Szkołę Kosmologiczną, bowiem zarówno wykładowcy, jak i studenci mają więcej czasu niż w trakcie roku akademickiego. Jak podkreśla, polska kosmologia stoi na wysokim poziomie, ale ważne jest, by wiedzę o tej dziedzinie popularyzować.
– Absolutnie nie mamy powodów do kompleksów. Największą naszą bolączką jest fakt, że nasze środowisko jest małe, a kosmologia jest, niestety ciągle niedofinansowana. Ale polscy naukowcy są zapraszani do wzięcia udziału w największych światowych eksperymentach – twierdzi dr Agnieszka Pollo.
Szkoła Kosmologiczna w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego potrwa dwa tygodnie.