6 sierpnia wyruszy Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy dotrą do klasztoru 13 sierpnia po pokonaniu 210 kilometrów. W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie”. Codzienne konferencje będą związane z 1050-leciem chrztu Polski – informuje ksiądz Grzegorz Stachura.
Pątnicy będą się zastanawiać, jak odkrywać współcześnie obecność Boga i jak rozwijać łaskę otrzymaną podczas chrztu. W tym roku zmieni się formuła ostatniego apelu w Mstowie. Zamiast prezentacji poszczególnych grup, pielgrzymi wezmą udział w modlitwie uwielbienia. Będą się modlić we wszystkich intencjach, które zostaną przez nich zapisane na specjalnie przygotowanych zwojach. Następnego dnia pozostawią zwoje na Jasnej Górze.
Osoby, które wybierają się na pielgrzymkę powinny pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych rzeczy – dodaje ks. Grzegorz Stachura. Są to przede wszystkim wygodne buty, ochrona od słońca i deszczu, śpiwór oraz karimata. Na ostatni nocleg w Mstowie potrzebny będzie namiot. .
W Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę co roku uczestniczy ok. 2 tysięcy osób. Z kolei 17 sierpnia z Kielc po raz czwarty wyruszy trwająca 4 dni Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę.
W tym roku do września do Częstochowy dotrze około 100 pielgrzymek z całej Polski. Najdłuższą trasę, liczącą 640 kilometrów, pokonają uczestnicy Pielgrzymki Kaszubskiej, którzy wyszli z Helu 3 lipca. Na Jasną Górę dotrą 21 lipca. Następnie wyruszą pieszo w dalszą wędrówkę, do Krakowa, gdzie wspólnie wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży. Poza grupami pieszymi i rowerowymi, do Częstochowy można też pielgrzymować biegiem, konno lub na rolkach.