Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości kieleckiego dworca PKS. O godzinie 17.00 na dworcu odbędzie się publiczna debata, którą organizuje Prezydent Kielc, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Prezydent Wojciech Lubawski chce, aby kielczanie wypowiedzieli się w sprawie pomysłów na zagospodarowanie tego obiektu i jego okolicy. Architekci zaprezentują swoje koncepcje, ale nie muszą się one podobać użytkownikom. Liczy, że mieszkańcy zasugerują rozwiązania, które ich zdaniem mogą być praktyczne i funkcjonalne.
Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w ratuszu powiedział na naszej antenie, że wstępna koncepcja zakłada, że nie zmieni się bryła budynku. Spodek jest charakterystyczny dla miasta i trzeba zrobić wszystko, aby go tak wyeksponować, by mógł być także elementem promującym Kielce. Ponadto dworzec ma stanowić centrum komunikacyjne regionu z którego będą korzystali wszyscy przewoźnicy także obsługujący lokalne połączenia.
Kolejnym założeniem jest wysoki komfort pasażerów. Dworzec musi być wygodny, z miejscami dla matek z dziećmi, czy kawiarnią gdzie można w bardzo dobrych warunkach poczekać na połączenie. Rozważane jest także utworzenie mediateki, w której będzie można obejrzeć lub wypożyczyć filmy, audiobooki i e-booki. Całe wyposażenie łącznie z meblami ma być specjalnie zaprojektowane by harmonizowało ze sobą tworząc odpowiedni klimat. Budynek ma być wyposażony w ruchome schody, windy, poczekalnię dla pasażerów, przechowalnię bagażu i punkty gastronomiczne. Obok ma powstać parking dla samochodów.
Zdaniem dyrektora w związku z tym przebudowy wymaga cały obiekt oraz jego okolica. Jedynym solidnym elementem jest stalowa konstrukcja.
Artur Hajdorowicz -zapowiedział, że do końca lipca, budynek zostanie zinwentaryzowany metodą skanowania trójwymiarowego. Na tej podstawie będzie można przystąpić do prac projektowych. Ma nadzieję, że konkurs na koncepcję przebudowy zostanie rozstrzygnięty do końca roku.
Optymistyczny scenariusz zakłada, że remont potrwa do czerwca 2018 roku.
Posłuchaj audycji: