Nie wszystkie rodziny z regionu świętokrzyskiego wystąpiły o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500+”. Według szacunków świętokrzyskich gmin wniosku nie złożyło dotąd nawet 20 procent uprawnionych. Dziś kończy się okres, w którym można ubiegać się o świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jeżeli ktoś złoży dokumenty jutro lub później, otrzyma pieniądze wyłącznie za bieżący miesiąc, bez wyrównania. Decyzje wydano dotąd dla ponad 78 tysięcy świętokrzyskich rodzin, do których trafiło prawie 171 milionów złotych.
Jak mówi Bogumiła Niziołek z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, najszybciej program zrealizowały małe gminy. Mieszkańcy wsi szybciej złożyli wnioski. Poza tym, większość zdecydowała się na osobiste doręczenie dokumentu w formie papierowej. Wszystkie wątpliwości były od razu wyjaśniane z pracownikiem opieki, dzięki wnioski były od razu właściwie wypełnione.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach Marek Scelina pytany o osoby, które nie złożyły wniosku, stwierdził, że część rodzin może pobierać świadczenia za granicą. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że źle oszacowano w mieście liczbę uprawnionych. W Kielcach uznano, że spośród 30 tysięcy dzieci do 18 roku życia, świadczenie może otrzymać ok. 14 tysięcy. Dotąd złożono wnioski dla ok. 12 tysięcy dzieci. Marek Scelina uważa, że na tej podstawie można ocenić, że w Kielcach jest nieco ponad 12 tysięcy dzieci uprawnionych do otrzymania pieniędzy.
Mniej kłopotów z szacowaniem liczby dzieci uprawnionych do otrzymywania świadczenia pojawiło się w Bielinach, Końskich i Starachowicach. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach ocenił, że pomoc będzie mogło otrzymać ok. 4 tysięcy dzieci, ale oszacowanie tej liczby było trudne – przyznaje dyrektor instytucji Danuta Krępa. Liczbę dzieci w mieście można było uzyskać z urzędu miasta. Ale trudno było ocenić, ile z nich będzie mogło otrzymać wsparcie. Pieniądze na pierwsze dziecko mogą otrzymać tylko osoby poniżej określonego dochodu, a urzędnicy nie znają sytuacji finansowej wszystkich rodzin.
O wypłatę świadczenia z programu 500+ ubiega się także ponad ponad 2,5 tysiąca rodzin, w których przynajmniej jeden z rodziców mieszka za granicą. Weryfikację czy mogą one otrzymać wsparcie prowadzi Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim.