Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych opracuje tzw. „listę pamięci”. Będzie to forma upamiętnienia nieżyjących już działaczy opozycji antykomunistycznej z regionu świętokrzyskiego. Lista ma zawierać ich nazwiska, daty urodzenia i śmierci, krótki biogram i informacje o miejscu pochówku – informuje przewodniczący rady Paweł Perchel.
Członkowie rady zachęcają wszystkich do przekazywania informacji o opozycyjnych działaczach. Szczególnie ważne jest jednak dotarcie do ich rodzin, które wiedzą o nich najwięcej i mogą wyrazić zgodę na udostępnienie danych.
W planach jest opublikowanie „listy pamięci” na specjalnej stronie internetowej. Być może powstanie także księga honorowa w wersji papierowej. Spis sylwetek ma być punktem wyjścia do innych działań, upamiętniających działaczy opozycji antykomunistycznej – dodaje Paweł Perchel. Warto np. zadbać o groby tych działaczy, o których nikt już nie pamięta. W ubiegłym roku przed 1 listopada na nagrobkach opozycjonistów w Starachowicach umieszczono niewielkie biało-czerwone chorągiewki z napisem: „Weteran opozycji antykomunistycznej – dziękujemy!”.
Do członków rady mogą też zgłaszać się osoby, które chcą się dowiedzieć, jaką pomoc można uzyskać dzięki ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Takie osoby mogą uzyskać status działacza opozycji antykomunistycznej, który umożliwi np. ubieganie się o niewielkie wsparcie materialne. Informacje na temat działań Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej i kontakt do jej członków będą publikowane m.in. na stronie starachowickiego Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni” oraz na stronie Urzędu Marszałkowskiego.